Nonwonen Spunbond Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Corona (Covid-19) virüsü sebebiyle maske, medikal önlük ve tulum üretiminde kullanılan kumaşlara ilgi büyük oranda artı. Bu sebeple bizde son yazılarımızda nonwonen kumaş ve meltblown kumaş hakkında sizlere bilgiler sunduk. Bu yazımızda yine aynı amaçla kullanılan hatta özellik bakımından neredeyse aynı olan spunbond kumaş hakkında bilgiler vereceğiz. Spunbond kumaş nedir, nerelerde kullanılır ve özellikleri nelerdir bunlara değineceğiz.

Spunbond Kumaş Nedir?

Spunbond dokunmadan ve örülmeden üretilebilen bir kumaştır. %100 polipropilen üretimidir. Polipropilen çeşitli işlemlerle eritilerek gerdirilir ve bu sayede spunbond kumaş üretilir. Birçok alanda kullanıldığı için çok amaçlı bir kumaştır.

Üretimde yapılan bazı işlemler kumaşın özelliğini kısmende olsa değiştirebilmektedir. İstenirse kumaşa emicilik gibi özellikler kazandırılabilir. Yine metre başına düşen ağırlıkta üretimden üretime değişebilmektedir. Genel olarak 20 gr/m2 bulunmaktadır.

Spunbond Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Çok amaçlı bir kumaştır.
  • Emicidir.
  • Genelinde yanma geciktirici özelliği bulunmaktadır.
  • Filtreleme amacı ile de tercih edilir.
  • Antibakteriyeldir.
covid-19-mask
spunbond kumaş nedir

Spunbond Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kumaşın ağırlığı kullanım alanlarını da belirlemektedir. Örneğin 10-25 gram ağırlığındaki spunbond kumaşlar medikal ürünlerde, doktor elbise ve önlüklerinde kullanılır. 150-200 gram ağırlığındaki kumaşlar ise montolama hizmetlerinde, otomotiv sektöründeki filtreleme alanlarında kullanılır. (Bu tarz kumaşlar spunbond medline kumaş denildiğini duydum.)

Günlük hayatta da spunbond kumaşı görmek mümkündür. Poşet çaylarda içine çay koyulan kumaş spunbond kumaştır. Süpürge makinelerinde bulunan toz torbası da genelde spunbond kumaştan üretilmektedir.

Spunbond Kumaş Fiyatları:

Maske üretimi için spunbond kumaş kullanılıyor bu sebeple kumaşı bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Kumaşın kilogramı genel olarak 10-25 dolar aralığında satılıyor. Üretimi top olarak satılıyor ve bir top genel olarak 30-35 kilogram arası oluyor. Üretici firmalar üretimin arttığını belirtiyor ancak bir yandan da ürüne olan talep arttığı için kumaşın fiyatı düşmüyor. Önümüzdeki günlerde fiyatlarda bir düşme ve yükselme olacak mı bizde merakla bekliyoruz…

Spunbond kumaş nedir, nerelerde kullanılır gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Sormak ve eklemek istediğiniz bir konu var ise aşağıdan yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

İnstagram ve whatsapp (0541 970 16 75) üzerinden de bizimle iletişim kurabilirsiniz.