Neopren Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Farklı birçok alanda kullanılabilen neopren kumaş ne işe yarar? Hangi özelliklere sahiptir ve hangi alanlarda kullanılır? Neopren kumaş nedir gibi merak ettiğiniz tüm soruları yazımız içeriğinde cevaplayacağız.

Neopren Kumaş Nedir?

Neopren ilk olarak 1930’lu yıllarda ABD tarafından üretilmiştir ve günümüzde de en büyük üretici yine ABD’dir. Su geçirmez olduğu için soğuk ve ıslak yalıtımı için ideal bir malzemedir.

Neopren petrokimyasal bir maddedir. Esnekliği artırmak ve su geçirmemesi için çeşitli katkı maddeleri eklenir. Bazı neopren kumaşlar yanmaya karşı da dirençli olabilmektedir. Bu özellikler tamamen üretim safhasında kumaşa katılan kimyasallarla belirlenmektedir.

Neopren Kumaş Maske Üretimi:

Daha önceki yazılarımızda maske üretimi nasıl yapılır ve hangi kumaşlardan yapılır anlatmıştık. Yine maske üretiminde kullanılan meltblown kumaş ve spunbond kumaş gibi ürünlerden bahsetmiştik. Son günlerde neopren kumaştan yapılan maskeleri de çokça görmekteyiz. Bu alanda çalışan birçok doktor da evlerinizdeki kumaşlardan maske yapabilirsiniz diyor ancak bunu neye dayanarak söylediklerini bilmiyoruz. Birincisi neopren kumaş nonwonen kumaş gibi filtreleme özelliği olan bir kumaş değildir. İkincisi hava alan bir kumaş olmadığı için rahatsız edebilir. Evet sürekli yıkanıp kullanılabilir ve yıkamak kumaşa herhangi bir zarar vermez. Ancak bizi kısmende olsa virüslere karşı korur mu bilemiyorum.  Doktorlar kullanabilirsiniz diyorsa vardır bir bildikleri deyip konuyu kapatıyorum.

Neopren Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Su geçirmez bir üründür.
  • Esneme payı yüksektir.
  • Kalınlığı olan modellerin ısı tutma özelliği yüksektir.
  • Bu sebeple yaz aylarında ince neopren kumaş tercih edilmelidir.
  • Nefes almayan bir kumaştır.
  • Dikimi kolaydır ve çok zorluk çıkarmaz.
  • 60 derece gibi yüksek sıcaklıklarda rahatlıkla yıkanabilir.
  • Birçok alanda kullanılabilen çok amaçlı bir kumaştır.
neopren-kumas-sagliklimi
neopren kumaş nedir

Neopren Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Aksesuar ürünlerinde, askeri alanlarda ve endüstriyel uygulamalarda neopren kumaş kullanılmaktadır. Bunu haricinde giyim sektöründe de kullanımı görülmektedir. Özellikle dalgıç kumaşı, spor kıyafetleri ve çeşitli mayolarda neopren kumaş tercih edilir.

Çeşitli çanta, eldiven gibi ürünlerin üretiminde de kullanılır. Yine motorcu maskeleri de neopren kumaştan üretilmektedir.

Neopren Kumaş Metre Fiyatı Ne Kadar?

Neopren kumaşların fiyatları bizim genel olarak sattığımız kumaşlara göre yüksektir. Kumaşın kalınlığına göre fiyatı değişse de genel olarak 2,5 mm ve 3,5 mm olanları 75-90 TL civarında olabilmektedir. Çoklu alımlarda alıma göre fiyatta indirim de yapılabilmektedir.

Neopren Kumaş Sağlıklı Mı?

Neopren kumaş petrokimyasal bir ürün olduğu için ve özelliklerini çeşitli kimyasal yollarla aldığı için sağlıklı bir kumaş olarak görülmemektedir. Doğal kumaşlar gibi nefes almaz. Ancak günümüzde kimyasallardan uzak durmak imkansız hale gelmektedir. Örneğin Corona virüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde kullandığımız el dezenfektanından, kullandığımız maskelere kadar birçok ürün sentetik ve kimyasaldır. Yediğimiz gıdalar bile yetiştirilme aşamasında kaç kere zirai ilaca maruz kalmaktadır.

Neopren kumaş nedir, nerelerde kullanılır ve özellikleri nelerdir gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Sormak istediğiniz veya yazımıza eklemek istediğiniz birşey varsa aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.