Nonwonen Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Dokusuz kumaş olarak da bilinen ve son zamanlarda maske üretimi sebebiyle çokça ihtiyaç duyulan nonwonen kumaş nedir? Hangi alanlarda kullanılır ve fiyatları nelerdir? Kumaşın özelliklerinden üretim aşamasına kadar birçok detayı yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Nonwonen Kumaş Nedir?

Çeşitli mekanik ve kimyasal işlemler sonucu üretilen bir kumaştır. Bilinen diğer kumaşların aksine bir ipten üretilme zorunluluğu yoktur. Bu sebeple örme ve dokuma yöntemi ile üretilmezler. Genel olarak işlem görmüş çeşitli plastiklerden ve kumaş artıklarından üretilir. Gözenekli bir yapısı olduğu için filtreleme özelliğine sahiptir.

Nonwonen kumaşların uygun tesislerde geri dönüştürülebildiği bilinmektedir. Bu nedenle hastane gibi tek kullanımlık alanlarda bu kumaşın kullanılması daha ekolojik görülmektedir.

Nonwonen Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Emicidir.
  • Genellikle esnektir.
  • Yumuşak yapıdadır.
  • Zor alev alır.
  • Dayanıklılığı yüksek olan çeşitleri vardır.
  • Yalıtım amaçlı kullanan modelleri ısıyı korur.
  • Filtreleme özelliği yüksek olan modelleri otomotiv gibi sektörlerde kullanılır.
  • Bakteri engelleyebilen modelleri de üretilmektedir.
  • Diğer kumaşları taklit edebilen bir üründür. Kullanım amacına göre farklı farklı üretilebilir.
medikal-kumas-nedir
nonwonen-maske-kumas

Nonwonen Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Medikalciler nonwonen kumaşları ameliyat önlüğü kumaş veya medikal kumaş olarak bilmektedir. Çünkü cerrahi önlük ve örtülerde, maskelerde, yara bandajlarında, tıbbi ambalajlarda bu kumaş kullanılmaktadır. Nonwonen kumaşlar çok farklı alanlarda kullanılabildiği için çok amaçlı bir kumaş diyebiliriz. Bu alanlardan biri de otomotiv sektörüdür. Benzin, yağ ve hava filtrelerinde nonwonen kumaş kullanımı yaygındır.

Günlük hayatta da nonwonen kumaşları görebilirsiniz. Kahve ve çay poşetlerinde, vakum torbalarında nonwonen kullanılmaktadır. Bazı firmalar çocuk bezi ve ped üretiminde de yine bu kumaşı tercih etmektedir.

Isı yalıtım veya ses yalıtım içinde nonwonen kumaş kullanılır.

Çok sık olmasa da halı üretiminde de nonwonen kumaşların kullanıldığı bilinmektedir.

Son günlerde corona virüs sebebiyle ameliyat önlüğü ve maske gibi ürünlere duyulan ihtiyacın artması nonwonen kumaşı zor bulunur hale getirmiştir. Maske kumaşı olarak satıldığı için fiyatları da geçtiğimiz aylara kıyasla yüksektir. Nonwonen kumaş üreticileri bu ihtiyacı karşılayabilmek için yüksek kapasite ile çalışmaktadır.

Nonwonen Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Farklı alanlarda kullanılabilen bir kumaş olduğunu belirtmiştik. Bu sebeple kullanım alanına göre farklı tarzlarda üretilmiş nonwonen kumaşlar vardır. Nonwonen kumaş nedir diye arattığınızda karşınıza meltblown kumaş, spunbond veya heat nonwonen kumaş gibi farklı modeller gelmektedir. Hepsinin birbirinden farklı yönleri vardır ve bu yönler kumaşın kullanım alanlarını belirler. Isı verilerek, ıslak olarak veya eritilip bükülerek üretilen nonwonenlerin her biri kumaşın özelliğini belirler. Bazısı çok iyi filtreleme özelliğine sahip olur, bazısı ısıyı tutabilir ve soğuğa mukavemetli olur.