Şardonlu Kumaş Ne Demek? Nasıl Üretilir ve Özellikleri Nelerdir?

Hazır giyim ürünleri almak istediğinizde şardonlu eşofman, şardonlu sweat veya içi şardonlu tayt gibi tabirleri mutlaka duyarsınız. Peki şardonlu kumaş ne demek? Kumaş nasıl şardonlanır? Şardonlu kumaş sıcak tutar mı? Şardonlama işleminin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Şardonlu Kumaş Ne Demek?

Mağazamızı ziyaret eden bir çok kişi de şardonlu kumaş nedir diye sorular sormakta. Şardon aslında özel bir kumaş değildir. İki iplik, üç iplik, ribana gibi kumaşlara yapılan tüylendirme işlemidir. Örme veya dokuma kumaşların, ipliklerinin içerisinde lifler bulunur. Bu lifler çekilerek yüzeye çıkartılır ve bu sayede kumaş tüylendirilir. Bu işlem kumaşa birçok olumlu özellik katar.

İki tip şardonlama tekniği vardır. Birincisi liflerin iğneli merdaneler vasıtasıyla yüzeye çıkartılmasıdır. Bu işlem kard şardonlama olarak adlandırılır. İkinci işlem ise kumaşın yüzeyi zımparalanarak tüylendirilir. Bu işlem de süed şardonlama olarak bilinir.

sardonlu-tayt-nasil
şardonlu kumaş ne demek

Şardonlu Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Lifler dışarıya doğru çekildiği için örgü boşlukları kapanır ve bu sayede kumaş daha sıcak tutar.
  • Şardonlu kumaşlar genel olarak kullanışlı ve rahat kumaşlardır.
  • Günümüzde birçok kumaşa şardonlama yapılabilmektedir.
  • Şardonlama işlemi fazla yapıldığında kumaş zayıflar.
  • İşlem sırasında az da olsa kumaş lif kaybetmektedir.
  • Sıcak tutar bir kumaş olduğu için bahar ve kış aylarında tercih edilir.

Şardonlu Kumaş Fiyatları:

Kullanılan ana kumaşa göre şardonlu kumaşların fiyatları da değişebilmektedir. Ancak şardonlu iki iplik ve şardonlu üç iplik kumaşların metre fiyatı 20-30 TL aralığında değişmektedir. Yine şardonlu ribana kumaşta bu fiyatlara satılmaktadır.

Son olarak tüylendirme dediğimizde birçok müşterimiz kumaşın rahatsız edeceğini düşünmektedir. Bu tüylendirme rahatsızlık veren bir işlem değildir. Tam aksine kumaşa yumuşaklık ve rahatlık kazandırır. Bu sebeple eşofman üretiminde de tercih edilir.