Halılar Hangi İplikten Üretilir? 2019 Modern ve Ucuz Halı Modelleri

Bir kumaşcı olarak doğal ve sentetik iplerle ilgilendiğimiz için ister istemez aynı ürünleri kullanan halı sektörü ile de içli dışlı oluyoruz. Bu sebeple bu yazımızda halıların iplik seçiminden, modern yolluk ve halılardan, uygun fiyatlı kilimlerden bahsedeceğiz. 2019 yılının trend halıları ve ucuz halı modelleri de yazımız içeriğinde yer alacak.

Halı İpliği Ne Olmalı?

Halı alışverişinizde karşınıza bir çok iplik çeşidi çıkar. Akrilik, polyester, bambu bu ipliklerden bazılarıdır ve her birinin ayrı özellikleri vardır. Örneğin polyesterden üretilen halılar diğerlerine nispeten daha ucuzdur ancak sentetiktir ve bir doğal iplik konforunu ve rahatlığını vermeyebilir. Sentetik olduğu için sağlık açısından bir sorun teşkil edip etmediği de sürekli tartışılmaktadır. Polyesterin avantajlı yanı ise temizliğidir. Kolay temizlenir ve neredeyse tüm halı yıkamacılarda temizliği kolaylıkla yapılmaktadır.

Polyester kumaş ve ipliklerle ile ilgili daha önce detaylı bir yazı yazmıştık.

Akrilik halı ise bir ara üründür. Doğal iplikler kadar pahalı değil ancak polyester kadar da ucuz değildir. İlmek sıklığına göre akrilik halı fiyatları da değişebilmektedir. Günümüzde en çok üretilen ve satılan ürünlerin başında akrilik halılar gelir. Bazı ürünler %100 akrilik iken bazıları polyester akrilik karışımıdır. Karışım halılar %100 akrilik halılara göre daha ucuzdur. Temizliği de zor olmayan bir halıdır, çeşitli yöntemlerle ve halı yıkamacılarda temizlik yapılabilir.

Akrilik kumaş ve ipliklerle ilgili daha önce detaylı bir yazı yazmıştık. Bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Doğal iplikler ise sentetik ipliklere göre çok farklıdır. Öncelikle fiyatları yüksektir. Kalite ve konfor sağlar ama kullanımı meşakkatlidir. Evde bireysel olarak kesinlikle temizlik yapılması önerilmez. Hatta her halı yıkamacı da bu ürünleri yıkamayı kabul etmez. Çünkü diğer halılara göre ayrı bir temizlik işlemi uygulanmaktadır ve bu hassas bir işlemdir.

pierre-cardin-monet-hali
ucuz-hali-modelleri

Modern ve Ucuz Halı Modelleri

Eğer modern ve ucuz halı modelleri arıyorsanız halibol web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hem pierre cardin, royal, atlas gibi kaliteli markaların ürünlerini satıyorlar hem de bir çok ürününde %50’ye varan indirimler uygulanmakta. Bu sayede 4 metre ve 6 metre kare gibi salon halılarınızı çok uygun fiyatlara tedarik edebilirsiniz. Odanızın durumunu göre dikdörtgen ve yuvarlak halı seçimi yapabilirsiniz. Mutfağınız veya koridorunuz için kesme yolluk arıyorsanız sizin istediğiniz ölçüde kesiyorlar ve yine isteğinize göre saçak ekleyip çıkartabiliyorlar. Bu sebeple kesinlikle memnun kalacağınız bir firma olacaktır.

2019 Halı Trendleri

Zaman geçtikte tüketici alışkanlıklarımızda değişmekte. Önceden köşeden köşeye sıcak tutması amacıyla kalın kalın halılar tercih edilirken günümüzde dekoratif amaçlı ince ve kolay kullanışlı küçük halılar tercih edilmekte. Çocuk odaları için kaymaz halılar bu sene en çok tercih edilen halılar arasında. Lavabo ve yatak odaları için bu sene postlar yine trend. Bunların haricinde makinede yıkanabilir ve kullanım kolaylığı sağlayan halılarda tercih ediliyor.

dekoratif-urunler
ev-dekorasyon-urunleri

Son aylarda ise geri dönüşümlü olarak adlandırılan ve daha önce sitemizde econly olarak detaylı bilgisini verdiğim halılar çok konuşuluyor. İlerleyen aylarda trend halılar listesinde bu çevre dostu halıları göreceğiz sanırım.

2019 yılının desen trendi ise sadeliği ve şıklığı aynı anda barındırabilen halılar. Aşağıda bazılarının görselini paylaştım, inceleyebilirsiniz.

royal-hermes-hali
2019-trend-halilar
hali-ipligi-nasil-olmali
modern-hali-cesitleri

Bu ürünleri uygun fiyata satın almak istiyorsanız; ucuz halılar.