Tikentin Kumaş Nedir? Ne Zaman ve Nerede Kullanılır?

Tekstil sektöründe her geçen gün farklı isimler duymaktayız. Son zamanlarda çok duyduğumuz tekstil ürünü ise tikentin kumaş. O sebeple bu yazımızda tikentin kumaş nedir, ne zaman ve nerelerde kullanılır sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Tikentin Kumaş Nedir?

Bir takipçim tarafından tikentin kumaş nedir sorusunu aldığımda daha önce hiç duymadığım kumaş hakkında bilgi toplamaya çalıştım. Tikentin kumaş satıcılarına göz gezdirerek kumaş hakkında bilgi almak istedim. Öncelikle kumaşı bir kaç firma pantolon üretimi için kullanmış. Açıklamada ise tikentin, polyester ve elastan karışımı yazılmış. Bizde bu açıklama üzerine satıcı firma ile iletime geçerek kumaşın ne olduğunu sorduk. Bir satıcı tikentin kumaşa pamuk derken diğer satıcı polyester ve elastan karışımı dedi.

Kumaş hakkında detaylı bir bilgi alamayınca bu sefer de diğer ülkelerde tekstil işi ile uğraşan blog yazarlarına ulaşarak tikentin kumaşı sordum. Onlarda öyle bir kumaş ismini şimdiye kadar duymadıklarını belirtti.

Bu sitede kumaş ile ilgili yazılar yazdığımdan beri bu tarz kumaşlara çok denk gelmekteyim. Bu isim değiştirerek satış yapma sanırım bir pazarlama taktiği. Polyester veya naylon isminin insanlarda ön yargı oluşturması ve satışı etkilemesi sebebiyle bu tarz isim değişikliklerine gidiliyor olabilir.

Tikentin Kumaş Özellikleri:

Tikentin kumaştan üretildiği belirtilen pantolonu incelediğimizde ürünün canlı ve renkleri güzel gösterdiğini görüyoruz. Bunun dışında kumaşın kırışmaya karşı dayanıklı olması ve makinede yıkanabiliyor olması kullanıcılar için bir avantaj.

Kumaşın üretiminde belirli oranda elastan kullanıldığı için pantolon esnek yapıdadır diyebiliriz.

Pantolonu satan firma ürünün dört mevsim kullanılabildiğini belirtiyor ancak biz polyester kumaşların özellikle yaz aylarında çok kullanılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü polyester kumaşların bir çok avantajı olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlardan biri de kumaşın nefes almamasıdır. Yani yaz aylarında kumaş nefes almadığı için terleme sonrası rahatsız olabilirsiniz.

Son günlerin en çok aranan kumaşlarından bir olan ağaç kabuğu kumaş hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tikentin Kumaş Nasıl Bir Kumaş?

Satılan pantolonları incelediğimizde ürünün sert bir yapısı olmadığını bu anlamda kumaş pantolonlara benzediğini söyleyebiliriz. O sebeple rahat bir kumaş gibi gözükmektedir. Ayrıca haki, kırmızı, mavi ve beyaz gibi çeşitlerine baktığımızda renkleri gerçekten güzel ve canlı gösteren bir kumaş olduğu her halinden belli. Bu sebeple tercih edip etmemek tamamen size kalmış.

Kumaş bir gün elime geçerse çok daha detaylı bir yazı daha hazırlayabilirim ancak şuana kadar kumaş hakkında edinebildiğim bilgiler maalesef bu kadar. Bu sebeple sizde kumaşı test etme imkanı bulduysanız lütfen tecrübelerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşın.