Geri Dönüşümlü Econyl Kumaş Nedir, Nasıl Üretilir?

Geri dönüşümlü ve atık naylon olarak da bilinen econyl kumaş nedir? Kumaşın tarihçesi, özellikleri, nasıl ve nerede üretildiğine dair bilgileri yazımızda siz değerli takipçilerimize sunacağız.

Econyl Kumaş Nedir?

Econyl, atık ürünlerden üretilen naylon kumaşlara alternatif olarak gözüken bir kumaştır. Naylon çevreye önemli derecede zararlı iken econyl geri dönüşümlü olduğu için çevre üzerindeki etkileri daha düşüktür.

Kumaş 2011 yılının sonlarına doğru üretilmeye başlanmıştır. Yani daha yeni sayılabilecek bir üründür. Ülkemizde kumaş olarak pek görülmese de bazı firmaların hazır ürünlerinde econyl kumaşı görebilirsiniz.

Econyl Kumaş Özellikleri Nelerdir?

izmir-nehir-kumascilik
econyl-kumas-nedir
  • Nefes alabilirliği düşüktür.
  • Nem emiciliği orta düzeydedir.
  • Esnek modelleri vardır.
  • İlk İtalya’da üretilmiştir.
  • En büyük ihracatçı Slovenya’dır.
  • Soğuk su ile yıkanır.

Econyl Nerede ve Nasıl Üretilir?

Ürün, italyan plastik şirketin olan Aquafil’in ticari bir markasıdır. Kumaş çevrede zararlı şekilde bulunan atıklardan üretilmektedir. Özellikle denizlerde bulunan ağlar, naylonlar orada yaşayan canlılara büyük zarar vermektedir. Econyl kumaş ise bu atıkların toplanarak geri dönüştürülmesi ile üretilmektedir. İlk olarak 2011 yılının sonlarında üretilmiştir.

Econyl kimyasal olarak naylon ile aynı olduğundan, normal naylon kumaşın tüm özelliklerine sahiptir.

Econyl’in sağlamlığı, konfeksiyon dışı uygulamalar için idealdir. Bununla birlikte, bu lif son derece yanıcıdır ve tutuşulduğunda erir ve bu da işçiler için yaralanma riski oluşturur. Econyl nem çekmez ve yüksek sıcaklıklarda yıkanırsa eriyebilir.

Halı ve tekstil sektörü için iki ayrı econyl kumaşı üretilmektedir ve bu ürünler sertifikalıdır.

econyl-hali-nedir
geri-donusum-tekstil

Econyl Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Econyl lifi konfeksiyonda ve endüstriyel uygulamalarda eşit olarak kullanılır. Econyl’in en yaygın endüstriyel uygulaması halıdır ancak diğer endüstriyel ürünlerde de kullanabilmektedir.

Halı üretiminde kullanılan bir diğer kumaş olan akrilik kumaş hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Giyim uygulamalarında, econyl genellikle çorap, tozluk, tayt ve diğer formda bulunan alt gövde giysilerini yapmak için kullanılır. Gençlere hitap eden pek çok modaya uygun giyim markası şimdi Econyl’den genç neslin çevre duyarlılıklarından yararlanmak için yapılmış ürünler sunuyor.