Polyester Kumaş Nedir? Fiyatları ve Tüm Özellikleri

Giyim, döşeme ve ev tekstili gibi bir çok alanda popüler olan polyester kumaş nedir? Kışlık mı, yazlık mı, sağlıklık mı, zararlı mı gibi tüm özelliklerini yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Polyester kumaş üzerinde en çok tartışılan kumaştır. Olumlu bir çok özelliği var bu sebeple giyim içim çok tercih ediliyor. Ancak bunun yanında olumsuz özellikleri de mevcut. Çünkü yapay bir kumaş yani ipek pamuk ve yün gibi doğal bir kumaş değil. Şimdi tüm bu olumlu ve olumsuz özelliklere değinelim.

Polyester Kumaş Nedir

Polyester, polyester iplik veya elyaf kullanılarak yapılan herhangi bir kumaş veya tekstil ürünü için genelleştirilmiş bir terimdir. İnsan yapımı sentetik bir tür plastiktir.

İlk olarak 1941 senesinde İngiliz kimyagerler tarafından icat edilir. 1970’li yıllarda ütülemeye gerek duymayan mucizevi kumaş diye tanıtılır ve popüler hale gelir. O senelerde polyester kumaştan ucuz ve hafif takım elbiseleri üretilir ve çokça satılır.

polyester-kumas-esnek-mi
polyester kumaş nedir

Polyester Kumaş Özellikleri ve Sık Sorulan Sorular

 • Polyester Kumaş Dayanıklı Mıdır?

Evet polyester kumaş çekmeye ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Ayrıca makinede yıkarken atılan yumuşatıcı gibi kimyasal maddelere karşı da dayanıklıdır.

 • Polyester Kumaş Likralı Mıdır?

Bir giysi aldığınızda muhtemelen etiketine göz gezdirirsiniz. O etikette o giysinin hangi kumaş türünden yapıldığını gösterir. Aldığınız elbise veya kumaşın içerisinde lycra belirli bir oranda kullanılmış ise o ürün esnektir yani likralıdır.

[epcl_custom_ads id=”1″]

 • %100 Polyester Kumaş Esner Mi?

Hayır %100 polyester olan kumaş esnek değildir. Esneklik için kumaş üretimine likranın dahil edilmesi gerekir.

 • Polyester Kumaş Terletir Mi?

%100 polyester kumaş nefes alamaz bu sebeple rahatsız eder. Kullanıcıya da terlemiş hissi verir. Bu sorunu çözmek için pamuk ile karıştırılmış pamuk polyester kumaş tercih edilir.

polyester-kumas-fiyati
polyester-kumas-nedir

Polyester Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Bu polyester kumaşın cinsine bağlıdır. Kalın bir şekilde üretilmiş ise sıcak tutabilir ancak tamamen polyesterden üretilmiş ise rahatsız edecektir. Bu sebeple yün polyester karışımı tercih edilebilmektedir.

 • Polyester Kumaş Koku Yapar Mı?

Aşağıda polyester kumaş zararlı mı bölümünde detaylı bahsettiğim nefes almama konusu çok önemlidir. %100 polyester kumaşlar nefes almazlar. Bu özellikle yaz aylarında kumaşın koku yapmasına sebep olur. Bazı firmalar %95 polyester %5 doğal kumaş karışımı yapmaktadır ancak bu da kokuya çare olmaz. Bu sebeple pamuk ve viskon gibi doğal kumaş oranı daha yüksek kumaşlar tercih etmelisiniz.

Polyester viskon karışımı olan ve takım elbiselerde kullanılan poliviskon kumaş nedir? İncelemek için buraya tıklayın.

 • Polyester Kumaş Nasıl Yıkanır?

Bu kumaşın olumlu özelliklerinden biri de yıkama kolaylığıdır. Diğer doğal kumaşlar gibi illa kuru temizleme gerektirmez. Evde makine de rahatça yıkabilir. Yıkamada kullanılan kimyasallara dayanıklıdır. Yıkama sonrasında da kolay kurur.

Not: Polyester karışım ise karışım yapıldığı ürüne göre yıkama talimatları değişebilmektedir.

 • Polyester Kumaş Fiyatları

Kumaşın fiyatları kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Metresi 5 TL’ye dahi satılan polyester kumaşlar vardır. Ortalama fiyatları 10-30 TL arasındadır. Eğer polyester viskon, pamuk veya yün ile karıştırılmış ise fiyat artmaktadır.

 • Polyester Kumaş Kırışır Mı?

Aşınmaya ve çekmeye dayanıklı olduğu gibi kırışmaya da nispeten dayanıklı bir kumaştır.

 • Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Çok amaçlı bir kumaştır. Tüm giyim sektöründe kendi başına veya pamuk, yün gibi ürünlerle karıştırılarak kullanılmaktadır. Mont, çarşaf, nevresim, ayakkabı, , çanta üretiminde kullanılır. Döşeme için de tercih edilmektedir.

polyester-kumas-saglikli-mi
polyester-kumas-ozellikleri
 • Polyester Kumaş Neden Tercih Edilir?

Bunun bir çok sebebi vardır. En çok tercih edilme sebebi ucuz olmasıdır. Bunun yanı sıra yıkama kolaylığı, kırışmaya karşı dayanıklılığı, kolay şekil verilmesi, leke tutmaması ve görünümün güzel ve parlak olması insanları polyester kumaşa sevk etmektedir.

Polyester Kumaş Zararlı Mı?

Polyester zararlı mı sağlıklı mı diye sık sık soru sorulur. Bazı kişiler emin olamadığı için pamuk, ipek ve yün gibi doğal kumaşlar kullanmayı tercih eder. Bu doğal kumaşların en büyük farkı nefes alabilmesidir. Ancak polyester kumaşlar nefes almazlar. %100 polyester kumaş giydiğinizde kendinizi terlemiş hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, polyesterin nem emiliminin pamuk gibi diğer doğal kumaşlarla karşılaştırıldığında çok düşük olmasıdır. Ancak modern üretim son yıllarda nefes alabilen polyester kumaş üretmeye başlamaktadır.

Polyester kumaşın dezavantajlarından biri de yanıcı olmasıdır. Özellikle %100 polyester giyiyor ve kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız.

 • Polyester Kumaş Elektriklenir Mi?

Polyester kumaşların olumsuz özelliklerinden biri de statik biriktirmeye yatkın olmasıdır. %100 polyester bir kumaş giydiğinizde muhtemelen kendinize ve etrafınızdakilere küçük şoklar verirsiniz. Bu durum belirli bir süre sonra can sıkıcı hale gelmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için karıştırılmış pamuk polyester kumaş tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kumaş hem polyester gibi kırışmaz hem de pamuk gibi nefes alabilir ve statik biriktirmez.

Son Olarak Polyester Kumaş Alınır Mı?

Polyester kumaşın çok çeşitli sektörlerde çok çeşitli yararlı kullanımlara sahip olduğu inkar edilemez. Herhangi bir sentetik malzemede olduğu gibi, reaksiyonlar meydana gelebilir, ancak bunlar özellikle viskon, pamuk gibi diğer ürünlerle harmanlandığı zaman oldukça sınırlıdır. Kumaşlara ve tekstillere (doğal olanlar dahil) olumsuz reaksiyonlar her zaman bir olasılıktır, çünkü günümüzde doğal olarak gördüğümüz ürünlere dahi kimyasal işlemler uygulanabilmektedir.

Modern polyesterler, gerçek ipek ve yün kadar güzel hissedebilir ve güzel görünebilir, ancak bu tamamen yüksek kaliteli bir sürümü veya doğru karışımı seçmeniz ile ilgilidir. Birçok üst düzey marka, koleksiyonlarında polyester kullanır; temel olarak dayanıklılığı, bakım kolaylığını arttırır.