Müslin Kumaş Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Müslin bezi veya müslin kumaş nedir diye araştırdığınızda aslında bildiğiniz bir kumaş olduğunu göreceksiniz. Zamanında hazır bebek bezleri yokken annelerimizin bebek bezi olarak kullandığı bez müslin bezidir. Peki nedir bu bez, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir?

Müslin Kumaş Nedir Ne İşe Yarar?

Müslin düz bir örgü ile yapılan pamuklu bir kumaştır. Hafif ve ağır modelleri vardır. Kullanım alanlarının çeşitliliği ile sizi şaşırtır. Bebek sahibi bireylerin olmazsa olmazıdır.

Kumaşın tarihine baktığımızda Mısır’dan dünyaya yayıldığı düşünülen bir kumaştır. İlk kullanım alanları da günümüzde olduğu gibi bebek bakımı üzerine olduğu belirtilmektedir. Yani yüzlerce yıldır insanoğlu bu kumaş ile bebeklerini büyütmektedir.

Müslin Kumaş Özellikleri:

  • Genellikle hafif bir kumaştır.
  • Yarı şeffaftır.
  • Yumuşak dokunuşa sahiptir.
  • Nefes alabilir.
  • Emici özelliği vardır.
  • Her alanda kullanılabilen çok yönlü bir kumaştır.
  • Pamuk olduğu için çekme yapabilir.
  • Üzerine baskı yapmaya müsait bir kumaştır.
muslin-bezi-ozellikleri
muslin-kumas-nerelerde-kullanilir

Müslin Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Müslin bezinin bir çok alanda kullanımı vardır. Rengi güzel gösterdiği için film setlerinin arka planında kullanılır. Dalgalı bir kumaş olduğu için fotoğrafçılarda müslin kumaşı çokça tercih eder.

Müslin mutfakta da kullanılabilen bir kumaştır. Örneğin süzme yoğurt veya peynir yapımında filtreleme için müslin bezi kullanılır. Yine mutfaklarımıza giren ve çok faydalı olan balların da üretiminde yine müslin bezinden faydalanılır.

arka-plan-muslin-bezi
muslin-bezi-nerelerde-kullanilir

Müslin bezinden en çok faydalananların başında da anneler gelir. Pamuktan üretilen bir kumaş olduğu için nefes alabilmesi ve cildi tahriş etmemesi sebebiyle bebek bakımında çok kullanılır. Özellikle bebek bezi olarak yıkanıp yıkanıp tekrardan tercih edilir. Hazır bezlerden sonra eskisi kadar rağbet görmez ancak hala bu alanda kullanana ebeveynler de vardır.

Sağlık sektörü de bir çok alanda müslin bezini tercih eder. En basitinden gördüğümüz gazlı bezler dahi müslin bezinden yapılmaktadır.

Tüm bu kullanım alanları bize ne kadar çok yönlü bir kumaş olduğunu gösterir. Müslin bunların dışında tarihte de bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Wright Kardeşler ilk uçak yapımında hafif ve güçlü bir kumaş ararlar ve müslin bezini bulurlar. Yani uçağın bazı bölümlerinde müslin kumaş kullanıldığı söylenir. (Kaynak)

Müslin Kumaş Metre Fiyatları

Bebek çarşafı, bezi ve kundağı için alabileceğiniz güzel desenleri olan bir çok müslin kumaş piyasada bulunmaktadır. Genel olarak metre fiyatı 25-30 TL civarındadır. Bebeğiniz için kullanacaksanız kumaşın polyester karışımı olmadığından emin olup sipariş verebilirsiniz. Sağlık açısından %100 pamuk müslin kumaş tavsiye edilir.