Vual Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Perdeden gelinliğe kadar çeşitli uygulamalarda kullanılabilen çok yönlü bir kumaş olan “vual kumaş nedir?”. İç gösterir mi, nerelerde kullanılır ve metre fiyatları nedir? Kumaş ile ilgili tüm bilgiler yazımız içeriğinde…

Vual Kumaş Nedir?

Bu kumaş hem yumuşak hem de şeffaftır. Genellikle %100 pamuktan üretilir. Ancak günümüzde poli-pamuk veya pamuk-keten karışımlı vual kumaş modelleri de görülebilmektedir. Vual, düz bir örgü kullanılarak yapılan dokuma bir kumaştır. Doğal kökenlere rağmen, şimdi hem doğal hem de sentetik çeşitli liflerle yapılır, ancak pamuk en popüler ve yaygın olanıdır.

Vual Kumaş Nerede Kullanılır?

Vual adını Fransız teriminden alır ve kumaşın ilk kullanıldığı yer burasıdır. Günümüzde  gelinliklerde, iç çamaşırında, gecelik, bluz ve eşarplarda kullanılma vual tercih edilir. Şapka yapımında da vual kullanımı görülebilmektedir.

Tropik iklimlerde, bir sivrisinek veya haşere bariyeri olarak yine vual kumaş tercih edilmektedir. Ülkemizde kullanılan şeffaf perdelerin birçoğu yine vual kumaştır.

Yaz ayları için terletmeyen kumaş modellerini Nehir Kumaşcılık’ta bulabilirsiniz.

Vual Kumaşın Özellikleri

  • Hafif bir kumaştır.
  • Nefes alabilen bir kumaştır.
  • Zarif bir görüntüsü vardır.
  • Dikimi zor bir kumaştır.
  • Kırışabilen bir üründür.
  • Pamuk üretimi olduğu için çekme yapabilir.
  • Yarı saydam olduğu için iç gösterir. Bunu için kumaşa farklı işlemler uygulanabilmektedir.

Vual Kumaş Metre Fiyatları

Vual kumaşın metre fiyatı 15 ile 30 TL arasında değişmektedir. Fiyatta kumaşın hangi üründen üretildiği en önemli etkendir. Piyasada satılan vual kumaşların genel olarak eni 150 cm’dir.

Vual kumaş hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Kumaşla ilgili düşünce ve tecrübelerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak