Çuha Kumaşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yöresel kıyafetlerde, bilardo masalarında gördüğümüz ve tarihimizde de önemli bir yeri olan çuha kumaşı nedir? Çuha nerede üretilir ve özellikleri nelerdir? Bu yazımız içeriğinde bu kumaştan ve kumaş hakkında merak edilenlerden konuşacağız.

Çuha Kumaş Nedir?

Merinostan elde edilen yünden ştrayhgarn iplikleri üretilmektedir. Bu iplikler bezayağı örgü ile dokunur ve çuha kumaş elde edilir. %33 enden, %25 boydan çektirilir ve keçeleştirilir. Bu sayede hav tabakası oluşur.

Ştrayhgarn iplik santimetre’de 12-13 çözgü ve 15-16 atkı sıklığında dokunur. Belirtilen keçeleştirme işlemi sonrası kullanım alanına göre boyama işlemi yapılır.

Çuha Kumaş Özellikleri:

  • Yumuşak yapıda bir kumaştır.
  • Pamuk karışımlı çeşitli çuha kumaş modelleri vardır.
  • Çok amaçlı bir kumaştır.
  • Çuha kumaşı metre fiyatı 20-50 TL arasında değişebilmektedir. Genel olarak enleri 100, 150 ve 180 cm olarak üretilmektedir.
  • Birçok yerde bilardo kumaşı olarak geçmektedir.
  • İlk yıkamada %2-3 arası çekme yapabilmektedir.
izmir-nehir-kumascilik
cuha-kumasi-nedir

Çuha Kumaş Nerede Kullanılır?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi günümüzde en çok bilardo masalarında kullanılmaktadır. Bunun için genelde yeşil renk tercih edilmektedir. Masaörtüsü ve pano içinde kullanımı sıktır. Osmanlı zamanında el dokuma tezgahlarında çuha kumaşı üretildiği bilinmektedir. O zamanlar bu kumaştan yelek, şalvar yapılmıştır. Günümüzde az da olsa çuha kumaş ferace, pantolon görülebilmektedir. Ayrıca statik elektriklenme etkisi nedeniyle birçok makinede de çuha kullanılmaktadır. Yani eğlence sektörü, döşeme, giyim, sanayi gibi birçok farklı alanda kullanılabilen çok amaçlı bir kumaştır.

Çuha kumaşı talepleriniz için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çuha kumaş nedir, nerede kullanılır gibi bilgileri sizlerle paylaştık. Kumaş hakkında eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Not: Pike çekmek yasaktır (bilardo salonlarının değişmez uyarısı). Çünkü pike çekmek kumaşa zarar verir ve kumaşın yırtılmasına sebep olur. Kumaşa yama da yapılamadığı için bilardo masasına döşenen bu kumaşın değiştirilmesi gerekmektedir.