Sağlıklı ve Doğal Kumaşlar Nelerdir? Nerede Satılır?

Kıyafet alırken bir çok kişi sadece fiyat ve tasarıma bakar. Ancak en az tasarım ve fiyat kadar dikkat etmeniz gereken bir husus daha vardır. Oda kumaşın doğal olup olmadığıdır. Peki doğal kumaşlar nelerdir ve neden bu kadar tercih edilir?

Bir çoğumuz ürün bedenimize uyuyorsa, güzel gözüküyorsa ve fiyatı uygunsa hemen kasaya yöneliriz.  Peki alacağımız ürünle ilgili bu ürün hangi kumaştan yapılıyor, doğal mı, sağlıklı mı diye hiç soru soruyor muyuz?

Doğal Kumaşlar Nelerdir?

Giysiler bir çok doğal ve sentetik elyaflardan üretilmektedir. Pamuk, polyester, viskon, ipek bunlardan bazılarıdır. Bu kumaşların her birinin kendine has farklı özellikleri vardır ve bunları zaman zaman yine blog sayfamızda paylaşıyoruz.

Eğer blog sayfamızı takip ediyorsanız bir çok kumaşın hem olumlu hem de olumsuz özelliklerini vermekteyiz. Hatta kumaşın doğaya bir zararı varsa bunu da belirtmekteyiz. Bu sebeple bu yazımızda doğal olan, doğaya ve kullanıcısına zararı olmayan kumaşları listeledik.

Keten: Bitkiden elde edildiği için doğal bir kumaştır. Genel olarak dayanıklı bir kumaştır. Doğaya ve kullanıcısına bir zararı yoktur. Ayrıca bilinen en eski tekstil ürünlerinden biridir.

keten-kumas-fiyatlari
doğal kumaşlar nelerdir

Pamuk: Çok yönlü bir kumaştır. Giyim sektöründe en çok kullanılan elyaflardan biridir. Nefes alabilir ve sağlıklıdır. İç giyimde de tercih edilir. Makinede kolaylıkla yıkanabilir. Tüm bu özellikler neden bu kadar çok kullanılıyor sorusuna cevap olabilir.

İpek: İpek böceği tarafından oluşturulan liflerden yapılır. Güçlüdür, nefes alabilir ve hipoalerjeniktir. Güzel ve doğal bir üründür. Fiyatı pamuğa göre daha yüksektir.

Kaşmir: Keçilerden elde edilen bir elyaftır. Lüks ve yumuşaktır. Doğal ve zararsız bir kumaştır. Farklı alanlarda kullanılan bir üründür.

Yün: Dayanıklı, esnek ve sıcak tutan bir üründür. Çeşitli giyim alanlarında ve endüstriyel alanlarda kullanılabilir. İnsanlık tarihi boyunca ısınmak için yün her zaman tercih edilmiştir ve görünüşe göre tercih edilmeye de devam edecektir.

Yününde bir çok çeşidi vardır. Daha önce detaylı olarak incelediğimiz alpaka yünü de bunlardan biridir.

Bambu: Bambu bitkisinden elde edilen ekstra yumuşak, nefes alabilen ve dayanıklı bir kumaştır. Kullanımı keyifli, bakımı ise kolaydır.

Tiftik: Ankara’nın meşhur tiftik keçisinden elde edilen bir üründür. Parlaklığı ve yumuşaklığı ile dikkat çeken bir kumaştır. Ayrıca ısı düzenleyici özelliği vardır.

Uluslararası literatürde moher kumaş olarak geçer. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Deri: Hayvan bazı bir üründür. Yırtılmaya karşı dayanıklıdır. Yine insanlığın yıllardır kullandığı bir üründür.

deri-kumas-modelleri
dogal-orjinal-deri-kumas

Listemizden de anlayacağınız gibi lifler ya hayvanlardan yada bitkilerden elde edilmektedir. Bu lifler kumaş haline getirilir ve endüstriyel, tıbbi alanlarda kullanılır. Bazen bir kişinin üstündeki elbisede bazen de oturduğunuz bir mobilyanın döşemesinde bu ürünleri görebilirsiniz.

Doğal Kumaşların Özellikleri

Doğal kumaşların hem size hem de çevreye herhangi bir zararı yoktur. Doğal kumaşların geneli nefes alabilir, dayanıklı ve ısıya duyarlıdır. Ayrıca emme özellikleri de yüksektir. Bu sebeple teri emmesi amacıyla iç çamaşırlarında %100 pamuk kumaşlar tercih edilir. Biz de bu sebeple yaz aylarında pamuk veya keten kumaşları müşterilerimize öneririz.

Doğal kumaşların en önemli özelliklerinden biri de cildi rahatsız etmemesi ve alerji yapmamasıdır. Bir çok insan sentetik kumaşlardan alerji kapmaktadır. Bu tarz doğal olmayan kumaşlar cildin kötü tepki vermesine, döküntü ve tahrişlere neden olabilmektedir.

Keten, ipek ve pamuk gibi tekstil ürünleri ise hipoalerjeniktir. Hassas ve alerjiye eğimli ciltler için idealdir. Yenidoğan ve bebek cildi için de yine bu kumaşlar tercih edilir.

Bebek giyim için en sağlıklı kumaşlar yazımız için tıklayın.

Doğal kumaşlar çevre içinde zararlı değildir. Çevresel olarak sürdürülebilir ve yenilenebilirdir. Birçok sentetik malzemenin aksine, doğal seçenekler biyolojik olarak parçalanabilir ve zararsız bir şekilde ayrıştırılır. Kolayca geri dönüştürülürler ve çevreye zarar vermeden tekrar kullanılabilirler.

Sağlıklı Kumaşlar Nerede Satılır?

Günümüzde %100 doğal kumaş bulmak giderek zorlaşmakta. %100 pamuk olarak görülen nevresim ve giyimlik kumaşlara dahi bazı sentetik elyaflar karıştırılmakta. Bazıları bunun zararlı olmadığını söylüyor çünkü sentetik kumaşlarında kendine has olumlu özellikleri var. Yani %80 pamuk %20 polyester karışımı bir kumaş, %100 pamuğa göre daha kullanışlıdır çünkü kırışmaya karşı daha dayanıklı olur. Üstelik pamuk karışımı yüksek olduğu için emicilik ve nefes alma özelliğini korur.

Bizim mağazamızda hem %100 pamuk kumaşlar hem de karışım pamuk kumaşlar mevcuttur. Karışım kumaşların fiyatı saf kumaşlara göre nispeten daha uygundur.

Kumaşlar hakkında görüş ve önerilerinizi aşağıdan yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.