Yaz Ayları İçin Terletmeyen Kumaş Çeşitleri

Birçok insanın hemen terleme problemi vardır. Bunlardan biri de benim. Bu sebeple yaz ve bahar aylarında kıyafet seçimime çok dikkat ederim. Bu sebeple bu yazımda sizi rahatsız etmeyecek, terletmeyen kumaş çeşitlerini kaleme almak istedim.

Terletmeyen Kumaş Çeşitleri

Bir kumaşın terletmeyen kumaş olabilmesi için genel olarak iki özelliğinin olması gerekir. Bunlardan biri emicilik diğeri de hava alabilme durumudur. Bazı yerlerde hava alan yerine nefes alabilen kumaş olarak da nitelendirilir.

Belirttiğim özelliklere sahip kumaşlarda genelde doğal kumaşlardır. Sentetik kumaşların emicilik ve nefes alabilme özellikleri yoktur bu sebeple bu kumaşlar yazın yakar, terletir ve kokuya sebep olur.

terletmeyen-elbise-modelleri
elbise-ter-izleri

Doğal Kumaşlar Nelerdir?

Terletmeyen kumaş arıyorsanız doğal kumaş tercih etmelisiniz. İpek, pamuk bu doğal kumaşlardan bazılarıdır. Keten kumaşlarda terletmediği için yaz aylarında çokça tercih edilir. Şile bezi de terletmeyen kumaşlardandır. Kadın abiye elbiselerinde sıkça gördüğümüz kreplerde terletmediği için yaz aylarında rahatlıkla giyilebilir.

Bebekler için kumaş seçimi nasıl olmalı yazısı için tıkla: Sağlıklı ve Doğal Kumaşlar

Ben daha önce krep giydim ama yakıyordu ve terletiyordu diyebilirsiniz. Maalesef bu tepkinizde doğru. Çünkü ülkemizde etiket ile ürün bazen tutmayabiliyor. Örneğin %100 pamuk diye alınan erkek atletlerin bir çoğunda polyester karışımı var. Bunu en basit kumaşın kırışmamasından anlayabilirsiniz. %100 pamuk oranına sahip bir kumaş kesinlikle kırışmalı. Bu sebeple krep kumaşlara kırışmaya karşı dayanıklılık vermek için polyester karıştırılıyor buda haliyle kullanıcısını terletebiliyor.

Etiket ile ürünün uyuşmasını istiyorsanız bu sefer devreye markalar giriyor. Güvendiğiniz markalardan alışveriş yaparsanız böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız.