Kaşmir Nedir, Nasıl Elde Edilir ve Neden Pahalı?

Lüks mağazalarda ve en iyi moda butiklerinde görebileceğiniz kaşmir nedir? Moda endüstrisinin en değerlilerinden olan kaşmir neden pahalı? Kaşmir nasıl elde edilir ve nerelerde kullanılır? Tüm cevapları yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Kaşmir Nedir?

Kaşmir kumaş; yumuşak ve yalıtkan  bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda ipeksi bir dokuya sahip olan kaşmir kumaş narin bir elyaf gibi inanılmaz derecede yumuşak olup moda endüstrisinin vazgeçilmezlerindendir. Yapısı bakımından yün kumaşlar gibi kaşıntı yapmaması sebebiyle de daha çok tercih edilebilir konumdadır. Ayrıca kumaş çeşitleri içinde oldukça değerli olup doğal maddelerden elde edilmektedir.

Kaşmir Nasıl Elde Edilir?

Kaşmir kumaşı bu kadar değerli yapan etkenlerden bir tanesi elde edilme sürecindeki titiz çalışmadır.  Keçi kılından elde edilen bu kumaş soğuk havayla beraber kalitesini daha da arttırmaktadır. Kış aylarında soğuk iklimden korunmak ve ısı yalıtımı sağlamak amacıyla çıkan bu kıllar havaların ısınmasıyla beraber dökülmektedir. Bu aşamada üretici keçinin kıllarını eğirmeden önce tarayıp boya uygulamasını yapar.

Kaşmir kumaşının çeşitliliği üretim yapılan keçinin çevresel faktörlerine bağlıdır. Himalayalarda havanın soğuk olması yünün kalitesini etkilemekte ve daha kaliteli kaşmir yünü elde edilmektedir. Bu sebeple en kaliteli kaşmir kumaşının bu bölgeden gelmektedir.

kasmir-fiyatlari-nedir
kasmir-nedir-nerelerde-kullanilir

Kaşmir Özellikleri?

  • Hafif bir kumaştır.
  • Yalıtkan yapıdadır.
  • İpeksi dokuya sahiptir.
  • Lüks eşya ve dekorasyon ürünlerinde kullanılır.
  • Pahalıdır.
  • Dünyada sınırlı miktarda bulunur ve elde edilmesi zordur.

Kaşmir hemen hemen her hafif giyim ürünü için kullanılabilir; hafif yazlık ceketlerden eşarp ve şallara kadar her şeyde kaşmir kumaştan faydalanabilirsiniz. Isı tutma özellikleriyle bilinen kaşmir, kat kat giyinmeden sıcak kalmanızı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra, bazı ev mobilyalarında ve yumuşak battaniyelerde kaşmir kumaştan faydalanabilirsiniz.

Halı sektöründe de kaşmiri görmek mümkündür. Kaşmir halılar diğer halı türlerine göre daha yüksek fiyattan satılmaktadır.

Kaşmir Neden Pahalı?

Kaşmir kumaş moda endüstrisinde kullanılan en pahalı kumaş türlerinin başında gelmektedir. Peki nedir bu pahalılığın sebebi?

Aslında bu kadar pahalı olmasının arkasında iki etken vardır diyebiliriz. İlki üretim sürecinin karmaşıklığı ikinci ise ham maddenin nadir bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bir keçiden elde edilebilecek kaşmir miktarı 200 gramdır. Bu miktar bir kıyafet tasarlamak için oldukça az olmakla beraber kaşmir üretiminin de az olması kumaşı nadir ve değerli bir hale getirmektedir.

Genel olarak, bir giyside Kaşmir yüzdesi ne kadar yüksek olursa, o ürünün kalitesi de o kadar yüksek olur. Genellikle  %100 kaşmir giysilerde oluşacak tüylenmeyi engellemek için ve yumuşak dokusunu kaybetmemesi ipek ile karıştırılarak üretilir. Kaliteli bir kaşmiri kontrol etmenin diğer yolu ise sıkı örülmüş olmasına dikkat etmektir. İki ipliğin bir araya getirilmesiyle oluşturulan kaşmir kumaşı daha dayanıklı ve daha sıcak tutacağının göstergesi olmaktadır.