Patiska Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir? Maske için Kullanılabilir Mi?

Pamuklu bir kumaş olan ve hasse olarak da adlandırılan patiska kumaş nedir? Patiska kumaşın özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır? Patiska ile maske yapılabilir mi?

Patiska Kumaş Nedir?

Düzgün ve sık dokunmuş bez olan patiska genel olarak pamuktan üretilen bir kumaştır. Keteni, yün veya yün pamuk karışımları da bulunmaktadır. Kumaşın ismi batistetir ve ilk üreticisi Cambraili Baptiste’den gelmektedir. Ülkemizde hasse veya patiska kumaş olarak adlandırılmaktadır.

Patiska Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Hafif bir kumaştır.
  • Kaliteli olanları pürüzsüz ve parlak aprelidir.
  • Terzilik işlemi kolaydır.
  • Nakış işlemeye uygundur.
  • Kolay yıkanabilir.
  • Sık dokulu bir kumaştır.
  • Daha önce yazısını yazdığımız mermerşahi kumaş ile aynı özelliklere sahiptir ancak ona göre daha sık ve sert bir dokudadır.
  • Ağartılmış modelleri de bulunmaktadır.
  • Parça halinde boyamaya elverişli bir kumaştır.
patiska-kumas-ozellikleri
patiska kumaş nedir

Patiska Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kumaşın özelliklerinde de belirttiğimiz gibi patiska kumaşlar kolay yıkanabilen kumaşlardır. Bu sebeple mendil, çocuk giysisi, iç çamaşırı, çarşaf gibi ürünlerin üretiminde çok tercih edilir. Gecelik üretiminde de kullanılabilmektedir. Son zamanlar maske üretimi içinde tercih edilmektedir.

Nefes alabildiği ve içinde sentetik elyaf barındırmadığı için sağlıklı bir kumaştır ve cildi tahriş etmez. Terletme ve koku yapmaz. Bu sebeple giyim sektöründe rahatlıkla kullanılabilir.

Patiska Kumaş Maske Yapımı?

Corona virüs sebebiyle son zamanlarda birçok kumaş popülaritesini artırdı. Bu kumaşlardan biri de patiska kumaş. Peki patiska kumaş maske yapmaya müsait bir kumaş mıdır?

Daha önceki yazılarımızda medikal maskeler için kullanılan meltblown kumaş ve spunbond kumaş hakkında bilgi vermiştir. Patiska kumaş bu kumaşlara göre filtreleme özelliği olmayan bir kumaştır. Eğer bu kumaşlara ulaşabilme imkanınız yok ise patiska kumaştan maske yapabilirsiniz.

Özellikle şuan piyasada çokça gördüğümüz siyah scuba dalgıç kumaştan yapılan maskelere göre çok daha işe yaracağına ve daha sağlıklı olduğuna eminiz.

Patiska kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve maske için uygun bir kumaş mıdır? Bu soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Kumaş hakkında duygu ve düşüncelerini aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz kumaşları bize sorarsanız en kısa sürede blogumuzda paylaşımını yapabiliriz.