Mermerşahi Kumaş Nedir ve Nereden Alınır?

Bizim daha çok bebek bakım alanından bildiğimiz mermerşahi kumaş nedir? Mermerşahi bezinin özellikleri nelerdir ve nereden alınır? Hangi alanlarda kullanılır ve metre fiyatları ne kadardır? Kumaş hakkında merak edilen birçok soruya yazımız içeriğinde cevap vermeye çalışacağız.

Mermerşahi Kumaş Nedir?

Mermerşahi kumaş bazı yerlerde tülbent bazı yerlerde bez olarak adlandırılan seyrek dokunmuş pamuklu bir kumaştır. Aşağıda verilen özellikler sebebiyle birçok farklı alanda kullanılabilen çok amaçlı bir kumaştır.

Genel olarak sade ve beyaz renkte olunur ancak nadirde olsa desenli mermerşahi kumaş görmekteyiz.

Mermerşahi Kumaş Özellikleri:

  • Tüy bırakmayan bir kumaştır.
  • Hafiftir.
  • İnce yapıdadır.
  • %100 pamuk olduğu için sağlıklıdır. Bu sebeple bebek bakım alanında tercih edilir.
  • Vücudu tahriş etmez.
  • Nefes alabilen bir kumaştır.
  • Terletmez ve koku yapmaz.
  • Pamuk olduğu için çekme yapabilir bu sebeple düşük sıcaklıklarda yıkanmalıdır.
  • Uygun fiyatlı bir üründür.
mermersahi-tulbent-kumaslar
mermerşahi kumaş nedir

Mermerşahi Bezi Nerelerde Kullanılır?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi mermerşahi çok amaçlı bir kumaştır. Uzun yıllar bebek bezi üretiminde çokça tercih edilmiştir. Günümüzde de bebek ağzı silmek ve kurulamak için kullanılır.

Bu alanda müslin kumaş da tercih edilebilmektedir. İsterseniz o kumaşı da araştırabilirsiniz.

Annelerimizin eskiden süzme yoğurt yapmak için kullandığı bezde yine mermerşahidir. Yoğurt mermerşahi bezinden yapılan bir torbaya konulur ve süzdürülür bu sayede süzme yoğurt elde edilirdi.

Bazı müşterilerimiz mermerşahi kumaşı bardak kurulama bezi olarak da kullanmaktadır. Tüy bırakmadığı için bu kullanım için de uygun bir üründür.

Yazlık elbiselerde de mermerşahi kumaş görülmektedir. Bazen direk bu kumaştan elbise üretilir bazen de diğer kumaşlardan üretilen elbiselere astar yapmak için kullanılır. Başörtüsü üretiminde de tercih edilir.

2020 yılının mart ayında ülkemizde görülen corona virüs sebebiyle maske üretiminde de kullanıldığı bilinmektedir. Kumaşın sentetik olmaması ve belirli bir oranda süzme yapabilmesi sebebiyle maske olarak kullanılabilir görüşü yaygındır. Birçok yetkilinin maske bulamıyorsanız evinizdeki kumaşlardan maske yapabilirsiniz söylemi sebebiyle bu tarz kumaşlara da ilgi artmıştır. Bu sebeple biz de aynı söylemi tekrarlıyoruz. Spunbond ve meltblown kumaş gibi filtreleme yapabilen kumaşlardan elde edilmiş medikal maskelere erişemiyorsanız mermerşahi tarzı kumaşlardan kendinize maske yapabilirsiniz.

Mermerşahi Kumaş Metre Fiyatı:

Diğer kumaşlarla kıyasladığımızda uygun fiyatlı sayılabilecek bir üründür. Seyrek dokunduğu için üretimde daha az pamuk lifi kullanılır bu da kumaşın uygun fiyatlı olmasını sağlar.

Genel olarak piyasaya baktığımızda eni 1 metre olan mermerşahi kumaşların metresi 6-7 TL’den başlamaktadır. Kumaşın modeline ve sıklığına göre fiyat yükselebilmektedir. Toplu almak isterseniz de daha uygun fiyata mermerşahi kumaş satın alabilirsiniz.