Kumaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli – Kaliteli Kumaşlar

Uzun zamandır sayfamızdan kumaşlar hakkında bilgiler veriyoruz. Ancak kumaş alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu şimdiye kadar cevaplamadık. Bu sebeple bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Kaliteli Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Kumaşın kalitesi belirleyen birkaç unsur vardır. Bu unsurlardan birincisi iplik cinsidir. İplik cinsi kumaşında fiyatını belirleyen ilk ana unsurdur. Bir ipek kumaş ile sentetik kumaşı aynı fiyata alamazsınız. Ancak günümüzde kumaşın iplik cinsini anlamak çok kolay değildir. Sentetik sektörünün gelişmesi ile birlikte yapay birçok kumaş elde edilebilmektedir. Bu yapay ürünler görüntü ve hissiyat olarak orjinal ürünleri arattırmamaktadır. O yüzden dokunarak kumaşın sentetik mi yoksa doğal mı olduğunu anlamak zordur. Bu sebeple bazı satıcılar akrilik ürünleri yün olarak satabilmektedir. Ancak akrilik yapay yün olarak geçen bir üründür.

Kumaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kumaşın kalitesini belirleyen bir unsur da sıklıktır. Bir kumaş aynı iplikten yapılıp farklı fiyatlarda olabilmektedir. Bu durum halı sektörü için de geçerlidir. Akrilik ipliklerden üretilen aynı iki halının fiyat farkı olabilmektedir. Bunun sebebi iplik sıklığıdır. Yüksek iplik sıklığına sahip ürünlerde metre kare başına çok daha fazla iplik harcanır. Kumaş gsm olarak bilinen kumaş ağırlığı da bu sıklığa göre artar veya azalır. Birçok firma kumaş alımlarında sıklığı anlamak için gsm sorar.

Kumaş fiyatını ve kalitesini belirleyen unsur genel olarak iplik türü ve iplik sıklığıdır. Ancak dönem dönem arz-talep oynamaları sebebiyle bazı kumaşların fiyatları da çok yükselebilmektedir. Bunun en büyük örneği maske üretiminde kullanılan meltblown ve spundond kumaştır. Covid-19 sebebiyle bu kumaşların fiyatları muazzam fiyatlara yükselmiştir.

Kumaş alırken iplik türünden ve sıklığından ziyade, sizin o kumaşı hangi alanda kullanacağınız da önemlidir. İpek ve bambu gibi kumaşlar her zaman üst düzey kumaşlardır. Ancak sizin dayanıklı bir kumaşa ihtiyacınız var ise bu kumaşlar size göre değildir. Kırışmayan, yanmayan veya su geçirmeyen bir kumaş talebiniz var ise kalitesiz olarak bilinen polyester kumaşlar tam sizin projenize göredir. Bu sebeple ürünün kalitesinden çok sizin onu hangi amaçla kullanacağınız önemlidir. Kumaşlar hayatımızın her alanında farklı amaçlarla gördüğümüz ürünlerdir. Bu sebeple her amaca yönelik farklı kalitede kumaşlar bulabilirsiniz.

Kısaca kumaş alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu cevapladık. Kumaşlarla ilgili daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.