Terry Cotton Kumaş Nedir? Kumaş Yorumları

Poly cotton olarak da isimlendirilen terry cotton kumaş nedir? Terry cotton kumaş ne demek? Kumaşın özelliklerini ve yorumlarını sizler için araştırdık.

Terry Cotton Kumaş Nedir?

Terry cotton kumaş poly cotton veya terikoton gibi farklı şekillerde isimlendirilen bir kumaş çeşididir. Çözgüsü polyester, atkısı pamuk elyaflarından üretilen kumaşlara terry cotton kumaş denmektedir. Karışım bir kumaş olduğu için özellik olarak avantajlıdır. Polyester barındırdığı için kolay kırışmaz. Yine polyester karışımı sebebiyle diğer ranforce kumaşlara nazaran daha uygun fiyatlıdır. Terry cotton kumaş iyi mi sorusu da sürekli sorulmakta. Belirttiğimiz gibi karışım kumaş olmasının avantaj ve dezavantajları vardır.

Terry Cotton Kumaş Özellikleri

  • Düşük derecelerde makinede yıkanabilmektedir.
  • Kullanım alanında ki diğer rakiplerine göre uygun fiyatlıdır.
  • Medikal alanda ve iş elbiselerinde kullanılabilen bir üründür.
  • Çok farklı alanlarda kullanılabildiği için çok amaçlı bir kumaştır.
  • Nevresim takımı için de terry cotton kumaş tercih edilebilmektedir.
  • Karışım bir kumaştır. Karışım oranı üretimden üretime değişebilmektedir. Bazen %50 polyester %50 pamuk iken bazen polyester veya pamuk oranı %70’lere kadar çıkabilmektedir.
  • Dayanıklı yapıdadır.
  • Pamuk barındırdığı için hava alır ve terletme yapmaz.
  • Belirtilen özellikler kumaş karışım oranına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Terry Cotton Yorumları

Baskı terry cotton kumaş ile nevresim takımı diktim. %100 pamuklara göre hissi biraz daha kötü ancak fiyat farkı sebebiyle tercih edebilirsiniz. Ancak ben yine de %100 pamuk akfil kumaş tavsiye ederim.

Terry cotton kırışır mı diye çok araştırdım. İyi ki terry cotton tercih etmişim. Yıkamadan sonra bir kere ütülüyorum daha sonra hiç gerek kalmıyor. Kolay kolay kırışmıyor. Renkleri de uzun süredir kullanmama rağmen solmadı.

Metresini 10 TL’ye aldığım terikoton kumaşların fiyatı şuan 20 TL’ye satılıyor. Son zamanlarda çok zamlanmasına rağmen yine de ranforce kumaşlara göre daha ucuz. O yüzden terikoton kumaş tercih ediyorum.

Kısaca terry cotton kumaş nedir ve özellikleri nelerdir sorularını cevapladık. Sizde kumaş hakkındaki tecrübelerinizi aşağıdan yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kumaşlar hakkında bilgilendirici yazılar için blogumuzu takip edebilirsiniz. Merak ettiğiniz ancak sayfamızda göremediğiniz kumaş var ise iletişim kısmından bize sorabilirsiniz.