İki İplik Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Daha önce sitemizde üç iplik kumaş hakkında bilgi vermiştir. Bugün de iki iplik kumaş nedir, özellikleri nelerdir, ne zaman giyilir ve nerelerde kullanılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

İki İplik Kumaş Nedir?

İki iplik pamuklu bir kumaştır. Numara olarak birbirinden farklı iki iplik aynı iğneye verilir ve bu şekilde üretimi yapılır. İpliğin biri zemin ipliği olur diğeri de astar ipliği.

İki iplik kumaşın şardonlu ve likralı gibi farklı modelleri vardır. Üretim yapılan ipliğe göre bu modeller değişebilmektedir.

iki-iplik-kumas-nedir
esofman-kumasi-izmir

İki İplik Kumaş Özellikleri:

  • Pamuklu bir kumaştır.
  • Nefes alabildiği için sağlıklı bir kumaştır.
  • Rahat bir kumaştır bu sebeple gecelik elbiselerde kullanılabilir.
  • Kış ve bahar ayları için uygundur.
  • Kumaşın ön ve arka yüzü farklıdır.
  • İpliğin likra oranına göre esneme kat sayısı artabilir ancak piyasada bulunan iki ipliklerin çoğu esnektir.
  • Doğal bir kumaş olduğu için bebek giyimde de tercih edilebilir.
  • Tişört, alt-üst eşofman ik ipliğin en çok kullanıldığı elbiselerdir.
  • Büyük markalarında kışlık ürünlerine baktığınızda iki iplikten üretildiğini görebilirsiniz.

İki İplik Kumaş Yorumları:

Bu sayfa için mağazamızdan iki iplik kumaş alan müşterilerimizden kumaş hakkındaki tecrübelerini ve merak edilen soruları sorduk.

-3 metre kumaş almıştım ve makinede 40 derecede yıkadım. Yıkamada sonrasında 15 cm gibi çekme oldu. Daha sonraki yıkamalarda çekme olmadı. Çocuklara gecelik diktim ve çok memnun kaldılar. Rahat ve vücuda yapışmıyor. Ayrıca sıcakta tutuyor.

-Ben kendime eşofman dikmek için aldım. Sıcağı ve kumaşın tenimi yakmasını sevmiyorum o sebeple iki iplik ve üç iplik kullanıyorum hep. Pamuk olduğu için hem sıcak tutuyor hem terletmiyor hem de yakmıyor. Ayrıca esnekte bir kumaş. Bunun haricinde üç iplik ve süprem kumaş da tavsiye edeceğim kumaşlar arasında.

-Ben bir markadan eşofman alacaktım ama fiyatı yüksekti. Öyle olunca metresi 25 TL’den kumaş aldım ve alt üst eşofman diktim. Hem daha ucuza geldi hem de kendi diktiklerimi daha çok seviyorum. Sorduğunuz sorulara cevap vermek gerekirse; evet kumaş esnek ve ilk yıkamada çekme yaptı. Terletir mi diye düşünmeyin evet kalın bir kumaş ama pamuk olduğu için hava alabiliyor öyle olunca yakma ve terletme yapmıyor. Kışlık mı sorunuz yere göre değişir. İzmir için bence kışlık ama soğuk bölgelerde bahar aylarında da giyilebilir.