Polyamid Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Polimer kumaş olarak da bilinen polyamid kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Polyamid yazlık mıdır, kışlık mıdır, terletir mi? Ve son olarak polyamid kumaş kanserojen midir?

Polyamid Kumaş Nedir?

Polyamid kumaş, poliamid monomer dizilerinden yapılan çeşitli farklı kumaşlara atıfta bulunmak için kullanılan genel bir terimdir. Polyamid kumaşın en ünlü biçimi naylondur, ancak bu kumaşın oldukça farklı çeşitleri vardır.

Bu tür kumaşlar karbon bazlı moleküllerden türetilirken, tamamen sentetiktir, Yani suni ipek gibi yarı sentetik kumaşlardan ve pamuk gibi tamamen organik kumaşlardan doğal olarak farklıdır. Naylon ilk olarak DuPont Corporation tarafından ipek çoraplara alternatif olarak 1930’ların ortalarında geliştirilmiştir.

Polyamid kumaş 2.dünya savaşında paraşüt yapımı için sıkça kullanılmıştır. Savaş sonrası kumaş kıtlığı sebebiyle paraşüt için kullanılan kumaşlardan elbiseler yapılmıştır. Ancak kısa sürede saf naylonun giyim için uygun olmadığı anlaşıldı. Çünkü ham petrolden yapılıyordu ve nefes almıyordu. Daha sonraki gelişmelerle kumaş geliştirildi ve günümüzde neredeyse tüm sektörlerde kullanılan bir kumaş haline geldi. Günümüz tekstil sektöründe pazarın %12’sinin polyamid kumaş olduğu bilinmektedir.

Polyamid Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Sentetik bir üründür.
  • Nem emiciliği düşüktür.
  • Esneklik kazandırılabilmektedir.
  • İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiştir.
  • Günümüzde en büyük üreticisi Çin’dir.
  • Makinede yıkanabilir.
  • Nefes almadığı için terletme kapasitesi olan bir kumaştır.
  • Su geçirmeyen modelleri de vardır.
  • Kumaşların içerisinde en uygun fiyatlı olanlar polyamid kumaşlardır.
  • Üretim aşamasından doğada kaybolma süresine kadar çevre dostu bir kumaş olduğu söylenemez.

Polyamid Kumaşlar Nerelerde Kullanılır?

Çoraplardan, taytlara, pantolonlardan spor kıyafetlerine birçok kıyafet için kullanabilir. İtfaiye ekipmanlarında da yine bu kumaşı görebilirsiniz. Bunların haricinde diş fırçası, tarak gibi ürünler için de kullanılır. Günümüzde silah üretimi içinde polyamid kullanıldığı bilinmektedir. Ambalaj sektörü için polyamid olmazsa olmaz bir ürünüdür. Bu sebeple kumaş neredeyse tüm sektörlerde kullanılmaktadr.

Polyamid halı sektöründe de çokça kullanılan bir üründür. En ucuz fiyatlı halılar genel olarak polyamid üretimdir. Akrilik, viskon veya bambu halı almak isterseniz fiyatın çok daha yükseleceğinden emin olabilirsiniz.

Polyamid kanserojen mi sorusu da sıkça sorulur. Ham petrol ürünü olduğu için genel olarak kanserojen olarak görülen bir üründür. Bu konuda değişik görüşe sahip bilimsel çalışmalar vardır. Ancak çalışmalar hangi yönde olursa olsun hayatımızın her alanında polyamid kumaşları kullanıyoruz.

Not: Aslında polyamid kelimesi naylon ile eş değer değildir. Örneğin yünün ve ipeğin organik poliamidleri de vardır. Ancak neredeyse hiç duyulmamış ve görülmemiştir. Bu sebeple polyamid olarak gördüğümüz tüm ürünlerin sentetik olması sebebiyle artık polyamidi böyle biliyoruz.