Vegan Kumaş Nedir? Vegan Tekstil Hakkında

Vegan yaşam sürenlerin tercihi olan ve ilk olarak ülkemizde üretilen vegan kumaş nedir? Vegan kumaş nasıl üretilir? Vegan tekstil nedir? Merak edilen soruları yazımız içeriğinde cevapladık.

Vegan Kumaş Nedir?

Geçmiş yazılarımızda cupro kumaş nedir başlıklı bir yazı kaleme almıştık. Vegan bir kumaş olan cupro kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Veganlığın temelinde hayvansal ürünlerden arındırılma vardır. Vegan beslenme mantığı da budur. Süt, yumurta gibi ürünleri tercih etmezler. Hatta içerisinde hayvansal ürün bulunan ürünleri de tercih etmezler. Bu bir yaşam felsefesi olduğu için aynı durumu yaşantılarına uygularlar. Vegan beslenip kürk giymek tezat bir durumdur. Bu sebeple koyun yününden elde edilmiş moher kumaş gibi hayvansal kumaşları tercih etmezler.

Kumaşın vegan kumaş olabilmesi için sadece hayvansal ürünlerden elde edilmesi yetmez. Aynı zamanda üretim aşamasında herhangi bir hayvansal ürün kullanılmaması gerekir. Kumaşın herhangi bir hayvansal ürün ile karıştırılmaması gerekir. Örneğin ağaç kabuğu kumaş ile az oranda yünü harmanladınız. Bu o kumaşı vegan kumaş olmaktan çıkarır.

Vegan Tekstil Nedir?

Vegan tekstil mantığı da üretim aşamasında hayvansal ürün kullanmamaktır. Doğadan elde edilen bambu iplik gibi ürünler ile üretim yapılır. Bunun haricinde çevreci ve vegan olarak pet şişe atığından ve pamuk atığından da üretim yapılabilmektedir. Ülkemizde bu şekilde vegan ve çevreci olarak üretim yapan firmalar bulunmaktadır. Vegan kumaşlardan elde edilmiş hazır ürünler bulmak da mümkündür.

Keten, bambu, akrilik, polyester iplikler vegan kumaş olabilmektedir. Kumaşın doğal veya sentetik olması önemli değildir. Hayvansal ürünlerden elde edilmemiş olması yeterlidir.

Not: Maalesef günümüzde sistem her türlü tercihi paraya dönüştürmektedir. O sebeple piyasada vegan kumaş ismiyle çok absürt fiyatlı ürünler satılabilmektedir. Vegan bir yaşam sürdürmek isteyen insanlara elbetteki saygımız sonsuz ancak bunun bu şekilde kullanılmasını biz de hoş karşılamıyoruz.

Vegan kumaş nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Vegan kumaşlar hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kumaşlarla ilgili bilgiler için bizi takip etmeye devam edin…