Paraşüt Kumaş Nedir? Terletir mi ve Kullanışlı mı?

Kalitesi ve sağlamlığı ile ünlenmiş paraşüt kumaş nedir? Paraşüt kumaş su geçirir mi, terletir mi gibi aklınıza takılan tüm soruları cevaplamaya çalışacağız.

Paraşüt kumaşa ripstop kumaş da denmektedir. 2.Dünya Savaşında paraşüt yapımında kullanıldıktan sonra ünü artmıştır. Bu sebeple paraşüt kumaş ismi de kullanılmaktadır.

Paraşüt Kumaş Nedir?

İpliklerin çaprazlamaya ve sık bir şekilde örgüye dahil edildiği bir kumaş olan paraşüt kumaş bu nedenle dayanıklıdır. Kullanım alanlarına bu dayanıklılığa dayanmaktadır.

Paraşüt kumaşın özellikleri üretim aşamasında kullanılan iplik türüne göre de değişebilmektedir. Pamuk ve polyesterden üretilen paraşüt kumaşlar bulunmaktadır.

Paraşüt Kumaş Özellikleri:

  • Lekelere karşı dirençlidir.
  • Çoğunluğu su geçirmez. Piyasada su geçirmez mont olarak satılan ürünlerin bir çoğu paraşüt kumaştan üretilmiştir.
  • Yırtılmaya karşı son derece dayanıklı bir kumaştır.
  • İnce yapılı bir üründür.
  • Ağırlığı olmayan bir kumaştır.
  • Dış yüzeyi naylon kaplanan modelleri vardır. Bu tarz ürünler rüzgar geçirmemektedir.
  • Esneme payları düşüktür.
parasut-kumas-izmir
parasut-kumas-nedir

Paraşüt Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Dayanıklılığa ihtiyaç duyulan her sektörde paraşüt kumaşı görmek mümkündür. Uyku tulumlarında, kamplarda kullanılan çadırlarda, motorsiklet koltuk kılıflarında, yelkenlerde, paraşüt ve balonlarda bu kumaşı görebilmekteyiz. Sonuç olarak dayanıklılık gerektiren bir çok alanda aranan bir kumaştır paraşüt kumaş.

Bunların dışında giyim sektöründe de paraşüt kumaşı görebilirsiniz. Asker ve polis üniformalarında rüzgar ve su geçirmeyen paraşüt kumaşlar tercih edilmektedir. Kaban ve parka üretiminde naylon veya polyester paraşüt kumaşlar kullanılmaktadır.

Paraşüt Kumaş Toptan Metre Fiyatı:

Paraşüt kumaşa kimyasal yollarla birçok özellik katılabilmektedir. Su geçirmezlik ve rüzgara dayanıklılık dışında bazı kumaşlar yanmaya da dayanıklı olabilmektedir. Ancak bu özellikler her paraşüt kumaşta olmayabilir. Bu sebeple alırken kumaş özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Kumaşın üretiminde birinci sırada bulunan ülke Çin’dir. Çin farklı özelliklerde paraşüt kumaş üreterek tüm dünyaya pazarlamaktadır. Ülkemize ithal edilen paraşüt kumaşlara gümrük ve diğer vergiler eklendiğinde toptan metre fiyatı 15-30 TL aralığında olmaktadır. Perakende satışlarda ise ürünün kalitesine göre metre fiyatı 50 TL’ye kadar çıkabilmektedir.