Kumaş Gsm Nedir? Kumaş Gramajının Tespiti

Kumaş alınırken dikkat etmeniz gereken bazı kritik noktalar vardır. Bunlardan biri kumaşın cinsi iken bir diğeri de ağırlığı yani gramajıdır. Gsm de tam olaran bunun için vardır. Peki kumaş gsm nedir ve gramaj hesaplama nasıl yapılır? Kumaş metraj ve ağırlık hesaplama ile ilgili birçok bilgiyi yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Kumaş Gsm Nedir?

Gsm size almış oldunuz kumaşın metre ağırlığını vermektedir. Birçok kumaşın kullanım alanını gsm belirlemektedir. Örneğin metre karesinin ağırlığı 30 gram olan sms kumaş maske için kullanılabilen bir kumaştır. Siz bu kumaştan medikal alanda kullanılan önlük yapmak istediğinizde hataya düşersiniz. Önlük için daha dayanıklı ve ağırlığı olan 80 gram sms kumaş tercih edilmektedir.

Maske üretimi için kullanılan sms kumaş nedir? Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gramaj Hesaplama Formülü

Gsm yani gramaj hesaplanırken metre kareye düşen ağırlık bulunur. Örneğin eni 160 cm olan 10 metre bir kumaşınız var. Bu kumaşın alanı 16 metre karedir. Tartıldığında da 4 kg geldiğini düşünelim. Gramaj hesaplamak için ağırlık bölü metre kare yaparız. Bu da bize 0,25 kg/m2 sonucunu verir. Yani bu kumaşın metre kare başına düşen ağırlık 250 gramdır. Satıldığında gsm: 250 ibaresi ile satılır. Kumaş gramajının tespiti bu şekilde yapılmaktadır.

Eğer bir kumaş aynı liflerden dokunmuş ancak farklı gsm de ise bu o kumaşın daha sık dokunduğu anlamına gelmektedir. Genel olarak da daha kaliteli gözü ile bakılır. Ancak burada önemli olan sizin hangi amaçla o kumaşı kullandığınızdır. Yaz aylarında gramajı yüksek olan elbiseler sizi rahatsız edecektir. Bu sebeple kumaşın gramaj ağırlığına kalite olarak değil bir kullanım alanı belirleyicisi gözüyle bakmak gerekir.

Kumaş Maliyet Hesaplama

Kumaş üreticileri maliyet hesaplama işlemi içinde gsm kullanırlar. Çünkü gsm kumaşın sıklığını da belirtir. Bu sıklıkta size metre karede ne kadar ip kullanacağınızı verir. Bu sayede kumaş üretiminin maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Gsm sadece kumaş sektöründe kullanılan bir tabir değildir. Örneğin kağıtlar içinde yine gsm kullanılır. İpin başka bir kullanım alanı olan halı üretiminde de gsm ve sıklık çok önemlidir.

Daha önce yazmış olduğumuz halılar hangi iplikten üretilir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kumaş gsm nedir ve gsm hesabı nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz veya eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.