Sms Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Nonwonen, sms, spunbond ve meltblown gibi kumaşları corona virüs hayatımıza girdikten sonra çokça duymaya başladık. Peki sms kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Sms kumaş fiyatlarını ve kullanım alanlarını sizler için paylaşacağız.

Sms Kumaş Nedir?

Sms kumaş genellikle medikal ürünler için kullanılan sentetik bir üründür. Farklı gramajlarda üretilmektedir ve kimyasal yollarla kumaşa farklı özellikler kazandırılmaktadır. Sms kumaş iki spunbond kumaşın arasına meltblown kumaş koyularak üretilir. Yani spunbond + meltblown + spunbond olur. Bu sebeple bu kumaşların baş harfleri birleştirilerek sms kumaş denmiştir. Smms kumaş ise yine aynı mantıkla iki spunbond kumaşın arasına iki meltblown kumaş koyulmasıdır.

Meltblown kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sms Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Farklı gramajlara üretilmektedir. Kullanım alanı da genel olarak bu gramaja göre belirlenmektedir.
  • Filtreleme özelliği olan bir kumaştır.
  • Sentetik bir üründür.
  • Hafiftir.
  • Yumuşak yapıdadır.
  • Üretimde yapılan ekstra işlemlerle su geçirmez özelliği kazandırılmaktadır.
  • Genel olarak tek kullanımlıktır.
  • Bakterilere karşı bariyer görevi yapar.
  • Meltblown ve spunbond kumaşa göre daha dayanıklıdır.

[epcl_custom_ads id=”1″]

Sms Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Sms kumaş, diğer rakiplerine göre daha pahalı olsa da, benzersiz özellikleri sebebiyle yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çocuk bezi, koruyucu giyim, yüz maskeleri, hastane önlükleri, filtrasyon alanı ve daha birçok alanda tercih edilmektedir. Geliştirilen ve farklı özellikler kazandırılan sms kumaşın pazardaki payının giderek büyüyeceğini ve giyim, mobilya, inşaat, medikal gibi farklı alanlarda daha çok kullanılacağını düşünenlerdeniz.

sms-kumas-ozellikleri
sms kumaş nedir

Sms Kumaş Fiyatı Nedir?

Son günlerde corona virüs sebebiyle oluşan talep sonucu kumaşın fiyatları aşırı derecede oynaklık gösterebilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kumaşın kullanım alanı ürünün metresine düşen ağırlığa göre belirlenmektedir. Bu ağırlık fiyatta da önemli bir etkendir.

Toptan sms kumaş metre ile değil kilo ile satılmaktadır. Genellikle medikal önlük için kullanılan 40 gram sms kumaş, 2020 yılının mayıs ayının başında kilogramı 6-8 dolar + KDV aralığında satılırken yine aynı ayın sonlarında oluşan talep sebebiyle 10 dolar + KDV gibi fiyatlara satılmaktadır. Eğer bu şekilde üretim tüketimi yeteri kadar karşılayamazsa fiyatların daha da yükseleceği tahmin edilmektedir. Kumaşın 30 gram veya 50 gram gibi farklı varyasyonlarına baktığınızda aynı durumun onlarda da geçerli olduğunu görebilirsiniz.

Sms kumaş ile ilgili merak edilen soruları cevapladık. Eklemek veya sormak istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.