Balıksırtı Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Yazılarımızda genel olarak kumaş türlerinden ve özelliklerinden bahsediyoruz. Ancak bu sefer bahsedeceğimiz bir kumaş türünden ziyade bir örgü biçimi. Balıksırtı terimini muhakkak daha önce duymuşsunuzdur. Peki balıksırtı kumaş nedir, kışlık mıdır, terletir mi? Kumaşın özellikleri nelerdir?

Balıksırtı Kumaş Nedir?

Bahsettiğimiz gibi, balıksırtı bir kumaştan ziyade bir örgü türüdür. Bu, balıksırtı birçok farklı kumaştan yapılabileceği anlamına gelir. Bu örgü belirgin bir V harfi şeklindedir. Görünüş olarak balıksırtına benzetildiği için bu ismi almıştır.

Balıksırtı Kumaş Nasıl Olur?

Balıksırtı deseni sadece kumaş için kullanılmaz. Aslında kökenleri Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır. Bu desen o zamanlarda yollarda veya okul gibi binaların zeminlerde kullanılmıştır. İngiltere’de de resmi kurumların toplantı salonlarında yine balıksırtı deseni görülmektedir.

Yine bir desen modeli olan armür kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Balıksırtı örgüsü, kumaşta özellikle erkek giyiminde oldukça popülerdir. Genel olarak baktığımızda yün kumaşlarda balıksırtı deseni daha çok kullanılmaktadır. Bunun haricinde keten ve pamuk gibi ürünlerde de balıksırtı deseni görülür.

baliksirti-kumas-kislik-mi
baliksirti-kumas-nedir

Balıksırtı Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Balıksırtı kumaş ile ilgili artı ve eksileri listelemek açıkçası biraz zor. Çünkü balıksırtı her kumaşa yapılabilen bir örgüdür. Haliyle özellikte kullanılan kumaşa göre değişebilmektedir. Balıksırtı kumaş kışlık mı, terletir mi gibi sorularda sıkça sorulmaktadır.

  • Genellikle kış ve bahar ayların tercih edilen ürünlerde görülmektedir.
  • Balıksırtı giysiye derinlik ve doku katmaktadır.
  • Takım elbiselerde kullanıldığında çok şık durmaktadır.
  • Tekstil alanında ilk olarak antik İtalya zamanında kullanıldığını düşünülmektedir.

Kumaşın tarihi ile ilgili kısa bir bilgide vermek isteriz. Hz.İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra sarıldığı iddaa edilen ve ismine torino kefeni denilen bir kumaş vardır. Bu kumaşın balıksırtı desenine sahip olduğu söylenmektedir. Bu bilginin doğru veya yanlış olduğu hakkında tartışmalar devam etmektedir.

Balıksırtı kumaş nedir ve özellikleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Kumaş ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.