Kadife Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kalitesi ile ün yapmış kadife kumaş nedir? Elbiselik kadife kumaş özellikleri nedir ve kadife kumaş neden yapılır? Terletir mi, esner mi, kullanım alanları nelerdir gibi soruları cevaplayacağız.

Kadife Kumaş Nedir?

Geçmişi 19.yüzyıla kadar uzanan kadife kumaş, kalitesi ve yumuşaklığı ile ün kazanmış bir kumaş. İlk çıktığı yıllar üretim aşaması zor olduğu çok popüler hale gelememiştir. Daha sonra üretim aşamalarının gelişmesi ile 20.yüzyılın başlarında döşeme için kullanılmıştır. Kadife kumaşın elbise sektörüne girmesi ise 1960’lı yılları bulmuştur. O yıllarda kadife kumaş ceket, pantolon ve gömlekler trend haline gelmiştir.

Kadife kumaş normalde pamuk lifleri ile yapılan bir kumaştır. Ancak günümüzde polyesterden de kadife kumaş üretimi yapılabilmektedir. Bu şekilde kumaşın fiyatı da nispeten düşmüştür. Özellikle döşeme sektöründe polyester kadife kumaşlar tercih edilmektedir.

Kadife Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kumaşın ilk üretildiği yıllar sadece döşeme sektöründe kullanılmıştır. Daha sonrasında giyim sektöründe de kullanılmıştır. Pantolon, şapka, ceket, kazak gibi ürünlerin üretiminde kadife kullanılmıştır. Şuan kadife elbiseler çok yaygın değildir. Ancak döşeme sektöründe kumaş yaygınlığını korumaktadır. Perde ve mobilyalar için kadife kumaş kullanılmaya devam edilmektedir.

Kumaş her ne kadar Fransa’da meşhur olsa da günümüzde en büyük ihracatçı Çin’dir. Çin birçok kumaşta olduğu gibi kadife kumaşta da birinci sırayı almıştır.

Kadife Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Kadife kumaşların özellikleri üründen ürüne değişmektedir. Çünkü 100 yıl önce üretilen kadife kumaş ile günümüze üretilen kadife kumaş arasında çok fark vardır. Üstelik farklı kadife kumaş çeşitleri de bulunmaktadır. Örneğin deri kadife kumaş ile sentetik kadife kumaşın aynı olması beklenemez. Piyasa da genel olarak pamuk veya polyester üretimi kadife kumaşlar bulunmaktadır. Bu kumaşların özellikleri bilmek isterseniz pamuk kumaş nedir veya polyester kumaş nedir yazımızı inceleyebilirsiniz. Kumaşın terletmesi ve esnemesi tamamen üretimde kullanılan malzemelere aittir.

Kadife kumaşın polyester kumaştan üretilmesi ile kumaş ile ilgili bilinen bazı bilgiler de değişmiştir. Örneğin artık eskisine nazaran daha ulaşılabilir ve daha uygun fiyatlıdır. Ancak pamuk üretimli kadife kumaş isterseniz fiyat yine yükselecektir.

Kısaca kadife kumaş nedir ve özellikleri nelerdir sorularını cevapladık. Kumaşla ilgili bilgi ve birikimlerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.