Damask Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Şam elyafı olarak da bilinen damask kumaş nedir ve nerelerde kullanılır? Damask kumaş özellikleri nelerdir? Tarihten günümüze kumaşa dair tüm bilgiler yazımız içeriğinde.

Damask Kumaş Özellikleri?

Adını bu tekstil ürününün geldiği yer olan Şam’dan alan damask kumaş, desenleri sebebiyle çok sevilen kumaşlardandır. Geçmiş yıllarda üretimi zor olan bir kumaştı. Çünkü kumaşta üzerindeki deseni oluşturmak çok zordu. Ancak günümüzde, modern tekstil makineleriyle inanılmaz derecede karmaşık damask desenleri yapmak daha kolay. Kumaş orjinalinde ipek, pamuk ve yünden yapılmaktaydı. Ancak günümüzde sentetik damask kumaşlarda mevcut. Bu ibareyi hemen hemen tüm yazılarımızda artık okuyorsunuz. Çünkü günümüzde neredeyse her kumaşın artık sentetik versiyonu üretilmekte.

Kumaşın tarihine bakacak olursak Fransız metinlerinde 14.yüzyılda geçtiği bilinmekte. Ancak orta doğuda ne zamandan beri üretildiği bilinmiyor. Yine o dönemlerde özellikle ipek damask kumaşın bir gösteriş malzemesi olarak kullanıldığı belirtiliyor. Günümüzde makineler ile kolayca desen verilebilmesi ve jakarlı kumaşların çıkması damask kumaşın popülaritesini bir hayli düşürdü. Petrokimya ürünlerinin uygun fiyata satılmasından damask kumaşta nasibi aldı ve eski ihtişamını kaybetti.

Damask Kumaş Nedir?

Brokar kumaş ile damask kumaşın zaman zaman karıştırıldığını söyleyebiliriz. Brokar kumaş desenlerine baktığınızda birden çok iplik görebilirsiniz ancak damask kumaşta genel olarak tek bir iplikten desen oluşturur. Ayrıca damask kumaş brokara göre daha sıkı ipliklere sahiptir. Yine damask kumaşın brokara göre dayanıklılığı da yüksektir.

 • Doğal ve sentetik elyaftan üretilebilmekte.
 • Pamuk veya yün gibi doğal elyaftan yapılmış ise nefes alabilen kumaş olarak görülür.
 • Yine yünden yapıldığında ısı tutma özelliği artar.
 • Genel olarak esnek yapıya sahip değildir.
 • İlk olarak Suriye’de üretildiği bilinmektedir ancak günümüzde en büyük üreticileri Çin ve Hindistan’dır.
 • Yıkama talimatı da yine kumaşın üretiminde kullanılan elyafa göre değişebilmektedir.
 • Genel olarak dayanıklı bir kumaştır.
 • Yapısı biraz serttir.
 • Genellikle gece elbiseleri, gömlekler, ceketler, döşemeler, kilimler, duvar halıları, masa örtüleri, peçeteler, masa örtüleri, eşarplar, çantalar, şam tarzı duvar kağıtlarında tercih edilmekte.
 • Damask kumaşın öncellikli kullanım alanı aslında ev dekorasyonudur. Özellikle damask fon perde veya damask döşemelik kumaş tabirini duyabilirsiniz.
 • En kaliteli ve en yumuşak modeli ipek damask kumaştır. Bu sebeple fiyatı en yüksek olan modeli de yine bu modeldir.

Kısaca damask kumaş nedir ve özellikleri nelerdir sorularını cevapladık. Sonuç olarak tarihi olan bir kumaştır damask kumaş. Siz de damask kumaş kullandı iseniz kumaş ile ilgili tecrübelerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.