Denim Kumaş Nedir, Fiyatı ve Özelliği Nedir?

Hepimizin muhakkak kullandığı ama ismini bilmediği denim kumaş nedir? Denim kumaşın özelliği nelerdir? Nerede kullanılır, nasıl üretilir ve fiyatı nedir gibi aklınıza takılacak tüm soruları yazımızda açıklayacağız.

Denim Kumaş Nedir?

Genellikle kot yapımında kullanılan sağlam ve pamuklu bir dokuma kumaştır. Genel olarak mavi renktedir. Taşlanmış, solmuş, çizgili, yırtık gibi bir çok farklı modeli vardır. %100 pamuk olan modelleri vardır ancak kırışıklığı ve yıkama sonrasındaki büzülmeyi engellemek için genellikle polyester ile pamuk karıştırılarak üretilmektedir.

Denim kumaşı farklı yapan şey üretimde kullanılan malzeme değil o malzemenin geçtiği evrelerdir. Sağlam ve güçlü bir kumaş oluşturmak için farklı çapraz dokuma ve yivleme yapılır ve ortaya denim kumaş çıkar.

kot-pantolon-kumas
denim-kumas-izmir

Denim Kumaş Nerelerde Kullanılır?

En sık kullanıldığı alan kot pantolon ve ceketlerdir. Bazı denim kumaş türleri döşemelik ve ev eşyası içinde kullanılmaktadır. Kumaş çok dayanıklı ve kaliteli olduğu için ilk üretiminde madenciler ve askerler tarafından çokça tercih edilmiştir.

Denim Kumaşın Tarihi

Özellikle Amerika’da, denimin popülaritesi, 1930’larda Hollywood’un kovboy filmlerinin tanıtımından sonra arttı. Vogue, 1930 sayısında bir reklam kampanyası yürüttü, kot pantolonda iki kadını ‘Western Chic’ olarak adlandırdı. Ancak kotlar sadece 1958’den kadınlar için özel olarak tasarlandı. 50’ler boyunca denim modası devam etti. 1953 Marlon Brando filmi ‘The Wild One’ ve James Dean filmleri, kot pantolon ve deri ceketlerde asi gençleri gösterdi. Kot pantolon bir isyan belirtisi haline geldi, bazı okullarda ya da halka açık yerlerde bile temsil ettikleri şey nedeniyle kot giymek yasaklandı. O yıllar bir çok genç, işçi sınıflarıyla dayanışmalarını göstermek için kot pantolon giymeyi tercih ettiler.

60 ve 70’li yıllardan sonra ise kot tüm dünyaya yayıldı ve insanlar kullanım kolaylığı ve rahatlığı sebebiyle bu kumaşı çok sevdi. Günümüzde de dört mevsim denim kumaşı tercih ediyoruz.