Süprem Kumaş Nedir? Özellikleri ve Fiyatı

Likralı modelleri de olan süprem kumaş nedir? Yumuşak olduğunu bir çok kişi bilir ancak diğer özellikleri nelerdir? İşte kumaşın tüm detayı ve metre fiyatı…

Süprem Kumaş Ne Demek?

Genellikle pamuktan yapılan süprem kumaş sentetik liflerden, yün ve ipekten de yapılabilmektedir. Süprem kumaşın kendi az esnektir ancak daha fazla esneklik kazandırmak için üretimde kumaşa likra eklenir.

Giyim için popüler bir seçimdir. Süprem kumaş nerelerde kullanılır sorusuna verilebilecek bir çok cevap vardır. Ancak genel olarak spor formaları, tişörtler, elbiseler, iç çamaşırı, çorap ve tayt gibi ürünlerde kullanılır.

Süprem kumaş geniş bir renk yelpazesine sahiptir, ancak jakarlı ve desenli modelleri de vardır.

1900’lerin başlarına kadar, jarse kumaşı genellikle erkeklerin iç çamaşırlarını yapmak için kullanılıyordu. 1913’te Gabrielle ‘Coco’ Chanel, bayanlara eğlence ve spor için uygun gündelik kıyafetlerini tanıtırken kumaşı popüler hale getirdi.

Süprem Kumaş Özellikleri:

  • Ön ve arka yüzü farklı bir kumaştır.
  • Kolay kırışmaz ve kırıştığında kolay ütülenir.
  • Ter çekme özelliği yüksektir.
  • Hava alabildiği için terletme yapmaz.
  • Pamuk doğal bir elyaf olduğu için süprem kumaş sağlıklı bir üründür.
  • Pamuk olduğu için ilk yıkamada biraz çekme yapabilir.
  • Esnekliği normalde azdır ancak üretimde kullanılan likra oranına göre esnekliği artar.
  • Makinede kolay yıkanabilir.
  • Buklet süprem, simli süprem, jakarlı süprem gibi modelleri vardır.
suprem-kumas-ozellikleri
süprem kumaş nedir

Süprem Kumaş Nedir?

Süprem kumaşın bazı modelleri vardır. En az bir iplik rengi kullanılarak kumaşa bir desen örülür ve bu şekilde jakarlı süprem üretilir.

İki katman süprem kumaşı birbirine örülür ve yanlış taraflar zımparalanır ise interlok denilen çift süprem üretilmiş olur. Bu sayede daha az esneyen, pürüzsüz , kalın ve daha güçlü bir kumaş elde edilir.

Bunların haricinde de süprem kumaş çeşitleri olabilmektedir.

Eğer terzilik için süprem kumaş kullanıyorsanız ve bu süprem kumaş pamuktan üretilmiş ise önce kumaşı yıkayın. Tüm örgüler ilk yıkandıklarında büzülme eğilimindedir, bu nedenle dikimden önce yıkama, büzülme sorunlarını gidermeye yardımcı olmalıdır.

Süprem Kumaş Fiyatları

Mağazamıza likralı süprem kumaş gelmektedir. Ancak anlık stok durumunu öğrenmek için whatsappdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. (İrtibat: 0541 970 16 75)

Bir başka kumaş çeşidi olan sandy kumaş hakkında bilgi almak için tıklayın.

2019 yılının başlangıcında likralı süprem kumaş fiyatları 15-25 TL arasındadır. Ürünün kalitesine göre bu fiyat zaman zaman artış da gösterebilmektedir.

likrali-suprem-kumas-fiyatlari
süprem-kumaş-nedir

Süprem kumaş nedir, terletir mi, süprem kumaş sağlıklı mı  ve süprem kumaş nerelerde kullanılır gibi tüm soruları cevaplamaya çalıştık. Eksik gördüğünüz ve eklemek istediğiniz bir husus var ise aşağıdan yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.