Hercai Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlar birçok farklı kumaş ismi duymaktayız. Bunlardan biri de deseni ile meşhur olmuş hercai kumaşlar. Peki hercai kumaş nedir ve özellikleri nelerdir?

Hercai Kumaş Nedir?

Hercai çiçek olarak bir menekşe türüdür. Bu çiçeğin beş tane taç yaprağı bulunmaktadır ve bu yapraklarının her birinde en az iki farklı renk bulunur. Bu sebeple renkli ve canlı bir çiçektir.

Hercai kumaş ise bu çiçeğin kumaşa işlenmesi sonucu ortaya çıkan bir kumaştır. Yani farklı özellikleri olan harici kumaş değildir. Kumaş bu deseni barındırdığı için hercai kumaş denilmektedir. Polyester, pamuk veya viskon kumaşlara da bu desen basılabilmekte. Bu nedenle kumaşın özellikleri de kullanılan bu ham maddeye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Hercai çiçek deseni birçok ev tekstil ürününde tercih edilebilmektedir. Örneğin kanaviçe etamin ile havlu kenarına işlenebilmekte. Kurdele ihtiyacınız var ise yine hercai desenli bir kurdele kullanabilirsiniz. Masa örtüsü olarak kullanılan raşel kumaşlarda da yine aynı şekilde hercai çiçek motiflerini görebilirsiniz.

Hercai Elbise Modelleri

Bazı firmalar elbise üretimlerinde her modele farklı isimler verebilmektedir. Bu nedenle hercai elbise ismini de görebilirsiniz. Bu bir kumaş ismi değildir. Yani kullanılan kumaş ipek, pamuk veya viskon olabilmektedir. Ancak firma üretilen o modele hercai ismini verdiği için bu isimle adlandırabilir. Burada kumaş ile ilgili endişeleriniz var ise yapmanız gereken firmaya kumaşın özelliklerini sormak. Örneğin kumaşın neden üretildiğini, esneyip esnemediğini veya makinede yıkanıp yıkanmadığını sorabilirsiniz. Kumaşın neden üretildiğini öğrendikten sonra özelliklerini sitemizden de bulabilirsiniz. Eğer %100 polyester ise hava almayacak ve yaz aylarında terletme yapacaktır. Eğer %100 pamuk ise rahat ve kullanışlı olacak ancak kolay kırışacaktır. Bu nedenle kumaşın özelliğini belirleyen unsur elyaftır.

Kısaca hercai kumaş nedir ve özellikleri nelerdir sorusunu cevapladık. Sormak veya eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.