Gordios Halı Kullanıcı Yorumları – Halı ve Kilimler

İzmir’de yeni taşındığımız ev için halı ihtiyacımız vardı. Bu sebeple halı arayışındaydık ve istediğimiz halıları Gordios markasında bulduk. Gordios halı kullanıcı yorumları ve halılar hakkındaki düşüncelerimiz için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gordios Halı Kullanıcı Yorumları

Öncelikle kumaşlarla çok ilgili olduğumuz için halı sektöründe çok yabancılık çekmedik. Örneğin satıcılar bambu, akrilik ve polyester ürünleri tek tek anlatmaya çalıştı ancak biz kumaş sektöründen bu ürünlere zaten aşinayız.

Halılarda kaliteyi belirleyen birkaç etmen var. Bunlardan biri halının iplik türü diğeri ise halının ilmek sıklığı. Kumaşlarda da ilmek sıklığı ve gsm kavramını daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Eğer halı polyester ise fiyat ve kalite düşüyor. Eğer doğal iplikli halı ise fiyat ve kalite artıyor. Ancak burada farklı etmenler de var. Örneğin doğal iplik çok yumuşak ve canlı gözüküyor. Ama bu halılarda dikkat edilmesi gerekilen bir durum var. Oda yıkama konusu. Her halı yıkama firması yıkayamıyor. Çünkü özel bir ürün. Hatalı yıkamada renk atma ve halının yumuşaklığını kaybetmesi ihtimali var. Bunun için satıcılar e-halı servisi isminde garantili yıkama yapan bir yıkama firması tavsiye etti. Bu duruma benzer bir durum üst kalite elbiselerde de geçerlidir. İpek, bambu ve pamuk gibi ipliklerden yapılmış elbiseler her deterjanla yıkanmaz. Yüksek dereceli sıkmalar bu elbiseleri mahveder. Hatta birçoğu için sadece kuru temizleme tavsiye edilir.

Eğer almış olduğunuz ürün akrilik ise fiyat orta düzey oluyor ve hemen hemen birçok yer bu halıyı rahatlıkla yıkayabiliyor. Bunun haricinde birde polyester ürünler var. Onlar uzun vadeli olmayan ve diğer halılara nispeten daha uygun fiyatlı ürünler. Bütçeniz kısıtlı ise yine bu ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Gordios Halı Yorum

Ben salon için biraz paraya kıyıp doğal iplikli ürünlerden satın aldım. Aldığım ürün Gordios halı dolmabahçe serisi (Ana görsel soldaki halı). Yatak odası için daha uygun fiyatlı olan gordios marmaris serisinde bir halı aldım ve özel olarak istediğim ölçülerde yaptırdım. Koridor ve mutfak için ise alaçatı serisi halıları tercih ettim. Yine alaçatı serisini de kendi istediğim ölçülerde özel olarak yaptırdım.

Kullandığım süre boyunca halılardan hiçbir sorun yaşamadım. Sadece salon halım ilk zamanlar biraz hav çıkardı. Şimdi oda normale döndü. Araştırdığım kadarı ile doğal iplikli ürünlerde başlangıçta bu şekilde hav çıkması da normal bir durum.

Kumaş sektöründen sonra halı sektörüne de kısaca göz gezdirmiş olduk. Siz evinizde ne tür halılar kullanıyorsunuz? Halı satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz?