Jakar Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

19.yüzyılda fransız Joseph Marie Jacquard tarafından üretilen jakar kumaş nedir? Jakar kumaş özellikleri nelerdir? Jakarlı kumaş yazlık mı kışlık mı?

Jakar Kumaş Nedir?

Jakar kumaşın ismi üreticisi “Jacquard” soy isminden gelmektedir. Jakar kumaşı zeminin üstüne farklı karışık renklerin dokunması ile elde edilen kumaşlardır. Çözgü telleri kaldırılır ve renkli iplikler aralardan geçirilir. Bu işlem otomatik olarak yapılır. Bu sayede çok karmaşık motifler bile yapılabilmektedir. Jakar kumaş elde etmek için keten, pamuk, yün gibi iplikler kullanılabilir. İplikler alt üst geçirilir ve bu sayede kumaş oluşturulur. Jakarlı kumaşlar harmanlaşmış bileşenlerden de oluşabilir. Pamuk, keten, polyester karışımı jakarlı kumaşlar görebilirsiniz. Eğer üretimde kalın iplikler kullanılırsa goblen kumaş gibi yoğun bir kumaş da elde edilebilir.

Jakar Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Kumaşa dayanıklılık katar.
  • Formunu son derece iyi koruyan bir kumaştır.
  • Kumaşı asil ve şık gösterir.
  • Jakar işlemi kumaşın değerini artırır.
  • Kumaş hem doğal ipliklere sahip hem de jakarlı ise fiyat diğer kumaşlara nazaran çok daha yüksek olmaktadır.
  • Yazlık ve kışlık modelleri bulunmaktadır.
  • Kullanılan ipliğe göre terletme ve esneme özelliği değişebilir. Bu sebeple jakarlı kumaş terletir mi sorusuna cevap vermek için üretimde kullanılan elyafın bilinmesi gerekir.
  • Birçok jakarlı kumaş düşük sıcaklıklarda makinede yıkanabilmektedir.
  • Yüksek sıkma programları ile yıkanması tavsiye edilmez.

Jakar Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Jakarlı kumaşlar şıklığı sebebiyle gelin evlerinde çok tercih edilen bir kumaştır. Yatak çarşaflarında bu sebeple jakar kumaşı çokça görebilirsiniz. Özellikle jakarlı pikeler bu alanda sık kullanılır. Bunun haricinde perdeler, masa örtüleri gibi farklı ürünlerde de görebilirsiniz. Mobilya döşemelerinde de jakar kumaşlar kullanılabilir. Kadifeden yapılmış jakarlı havlularda son yıllarda talep görmektedir.

Koltuk döşeme kumaş kombinleri araştırıyorsanız geçmiş yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Giyim sektöründe de jakar kumaşlar görülebilmektedir. Jakar kumaş elbise, eşarp, kravat görebilirsiniz.

Jakar kumaş nedir ve hangi mevsimde giyilir gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Kumaşla ilgili bilgi ve birikimlerinizi aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz. Jakarlı kumaş ihtiyaçlarınız için whatsapp aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.