Çilek Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda dikkatimi çeken ve ismini daha önce hiç duymadığım çilek kumaşı araştırmak istedim. Çilek kumaş nedir, yazın giyilir mi, terletir mi ve esnek midir gibi sorulara değinerek çilek kumaş özelliklerini sizlere sunacağız.

Çilek Kumaş Nedir?

Kumaş sektörünün en büyük ilgi alanımız olması sebebiyle yeni çıkan trend kumaşları yakından takip etmekteyiz. Econly kumaş gibi farklı ve yeni kumaşlar bizleri heyecanlandırmakta. Çilek kumaşın da ismini ilk duyduğumuzda farklı bir kumaş üretildi düşüncesi ile heyecanlandık. Fakat araştırma yaptığımızda biraz hayal kırıklığına uğradık. Çünkü kumaş yeni ve farklı üretilen bir kumaş değildir. Sadece bildiğimiz kumaş türlerinin satış pazarlaması gereği farklı kumaş ismi ile satılmasıdır.

Çilek kumaş hakkında bilgi sahibi olmamız sebebiyle öncelikle çilek kumaş elbise satıcıları ile görüşme yaptık. Farklı satıcılardan farklı cevaplar aldık. Satıcılardan sadece biri kumaşın pamuk olduğunu diğer satıcılar ise polyester olduğunu belirtti. Ürünün fiyat aralığına baktığımızda pamuk kumaşlara göre çok ucuza satıldığı görülmektedir. Bu sebeple çilek kumaşın polyester yada polyester pamuk karışımı olduğunu düşünmekteyiz.

Daha önce polyester kumaş hakkında bilgi vermiştik. İncelemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Çilek Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Dayanıklı bir üründür.
  • Makinede yıkanabilir.
  • Dökümlü gözüken bir kumaştır.
  • Seyrek dokunduğu için vücudu sıkmaz.
  • Renkleri güzel gösteren bir kumaş türüdür.
  • Yıkama kumaşın rengine ve desenine herhangi bir zarar vermez.
  • Çilek kumaş esnek midir sorusu da çok sorulmaktadır. Kumaş üretiminde likra kullanıldığı için çilek kumaş esnektir.
  • Polyester karışımı olduğu için kırışmaya nispeten dayanıklıdır.
cilek-kumas-ozellikleri
cilek-kumas-nedir

Çilek Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Bu tarz kumaşlar salaş kıyafetler için çok kullanılır. Bahar aylarında giyilmesi önerilir. Seyrek dokunduğu için giyildiğinde sizleri sıkmayacak bir kumaş türüdür. Renkleri canlı gözüken bir çilek kumaş ile kot pantolon kombini gayet sade ve şık gözükebilir.

Çilek kumaş hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Kumaş hakkında eksik veya yanlış gördüğünüz bir husus var ise aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.