Alkantra Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Genellikle lüks ve spor otomobillerde görülen, dokusu ve şıklığı ile kendine hayran bırakan alkantra kumaş nedir? Alkantra kumaş özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır?

Alkantra Kumaş Nedir?

Araba tutkunlarının yakından bildiği bir kumaş olan alkantra, yumuşak ve süet kumaş benzeri bir kumaştır. Alcantara kumaş ismiyle bilinen kumaş ülkemizde alkantara veya alkantra kumaş olarak adlandırılmaktadır.

Alkantra 1970’lerde Japonya’da geliştirilmiş sentetik bir kumaştır. Poliüretan ve polyester karışımı bir üründür. Üretimde birçok farklı işlem uygulanır ancak bu işlemler patenti kendisine ait olan üretici firma tarafından gizli tutulmaktadır.

Alkantra Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Doğal süet kumaşa göre daha hafiftir.
  • Yine süete kıyasla daha yumuşaktır.
  • Dayanıklı bir kumaştır.
  • Lekelere karşı dirençlidir.
  • Temizliği ve bakımı özel yapılmalıdır.
  • Şık bir görünümü vardır.
  • Sportif bir yapısı vardır.
  • Bazı modellerinde ateşe karşı tutuşma geciktirme özelliği vardır.
alkantara-kumas-nedir
alkantra kumaş nedir

Alkantra Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Lüks otomobillerin direksiyon simidinde, vites kaplamasında, kapı panellerinde ve tavan döşemelerinde alkantra kumaş görülmektedir. Audi, BMW ve Mercedes gibi otomobil üreticilerinin yüksek performanslı modellerinde bu kumaşa rastlayabilirsiniz. Bazı sıfır araçlarda alkantra döşeme eklenen bir özellik olarak sunulmaktadır. İsterseniz aracın döşemelerini belirli bir ücret karşılığında alkantra döşemeye çevirebiliyorsunuz.

Alkantra otomobil sektörünün haricinde tasarım, moda, elektronik ve denizcilik denizcilik endüstrilerinde de kullanılmaktadır.

Piyasada kumaşın ismini alcantara, alkantara ve alkantra gibi farklı kelimelerle duyabilirsiniz. Esasen hepsi aynı tarz kumaştır. Daha önceki yazılarımızda süet kumaş hakkında da bilgi vermiştik. Onunla kıyaslama yaparak döşeme kumaşlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Koltuk döşeme kumaş kombinleri yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Kumaş hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerini aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.