Canfes Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Osmanlı zamanında sarayın vazgeçilmez kumaşlarından biri olan canfes kumaş nedir? Özellikleri nelerdir ve hangi amaçla kullanılır? Kumaşa dair merak edilen birçok bilgiyi yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Canfes Kumaş Nedir?

Canfes üzerinde desen bulunmayan ipekli bir kumaştır. İnce dokunur ve parlak bir görüntüsü vardır. İpekten yapılan bir kumaş olduğu için değerlidir. Hem değerli olması hem de gösterişli olması sebebiyle seçkin kişiler tarafından statü göstergesi olarak kullanılmıştır. Yine o tarihlerde özel günlerin değişmez bir kumaşı olmuştur.

Canfes Kumaş Özellikleri Nelerdir:

  • Parlak bir kumaştır.
  • İpekten üretildiği için doğal bir kumaştır.
  • Vücudu tahriş etmez.
  • Nefes alabilir.
  • Genel olarak kadın kıyafetlerinde tercih edilir.
  • Gösteriş için kullanılmış bir kumaştır.
  • O zamanlar en kalitelileri İstanbul ve Bursa’da dokunmuştur.
  • Tafta kumaş türü bir üründür.
canfez-nedir
canfes kumaş nedir

Canfes Kumaş Nerede Kullanılır?

Canfes cepken, elbise, şalvar, ferace ve mintan için kullanılan bir kumaştır. Anadolu’da yöresel kadın kıyafetlerinde bulunan küçük feslerde canfes kumaştan yapılabilmektedir. Bu küçük feslerin üstüne yazma takılır. Bunların haricinde bohça ve yatak örtüsü içinde tercih edilmiştir.

Canfes ismi o zamanlar türkülere ve bazı betimlemelere de geçmiştir.

“Oduncular aman kısa keser odunu
Canfes şalvar aman sıkadagoymuş fidan boylum budunu
Haydindi al işliye mor düğme
Gavur kızı yine girdi gönlüme”

Demirciler demir döver türküsünde geçen canfes şalvar yazımızda anlatılan kumaştır. Bunun haricinde bazı yörelerde geçen “canfes gibi yaprak” betimlemesi de bu kumaştan gelmektedir. Damarları az olan ince ve taze asma yapraklarına canfes gibi yaprak denmiştir.

Canfes kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularının cevabını vermeye çalıştık. Sormak veya eklemek istediklerini aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kumaşlar hakkında bilgi almak için bizi takip etmeye devam edin.