Süet Kumaş Nasıl Bir Kumaştır ve Özellikleri Nelerdir?

Ayakkabı, ceket, eldiven, çanta ve koltuk kılıfları gibi farklı alanlarda çokça tercih edilen süet kumaş nasıl bir kumaştır? Yazın giyilir mi, kışlık mıdır yazlık mıdır, sıcak tutar mı, esnek midir gibi tüm soruları cevaplamaya çalışacağız.

Süet Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Süet bir tür deridir ve normal deri üretiminde kullanılan her tür hayvan derisinden elde edilebilir. Bunun dışında pamuktan ve polyesterden de üretilmektedir.

Normal deriye kıyasla süet daha geçirgendir, bu da derinin su yalıtım faydalarından yoksundur. Bu nedenle, kapalı mekanlarda veya olumsuz çevresel koşullarla karşılaşmanın olası olmadığı durumlarda süet giysiler giymek en iyisidir.

Deri türlerinin çoğu inek derisinden, süet ise en çok kuzu derisinden üretilir. Bununla birlikte keçi ve geyik gibi diğer hayvan derileri de süet üretiminde kullanılabilir.

Süet Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle özellik süet kumaşın ham maddesine göre değişmektedir. Aşağıda belirtilen özellikler hakiki olarak görülen hayvan derisinden üretilmiştir süet kumaşlar içindir. Diğer süet kumaşların özelliklerini yazının sonlarına doğru bulabilirsiniz.

 • Hayvan derisinden üretilmektedir.
 • Nefes alabilme özelliği düşüktür.
 • Nem emme yeteneği düşüktür.
 • Isıyı çok iyi tutar.
 • Esneme payı düşüktür.
 • İlk İsveş’te üretilmiştir.
 • Bugün en büyük ihracatçı Çin’dir.
 • Makinede yıkanılması fazla önerilmez.
 • Deri kumaşlara göre daha ince olabilmektedir.
 • Ayakkabı için kumaşa su yalıtım kaplaması yapılmaktadır.
 • Kullanımı daha kolay sentetik süet kumaşlarda vardır.
 • Süet doğal haliyle açık kahverengi veya gri olsa da, bu kumaş isteğe göre farklı renklere de boyanabilir.
 • Ceket, eldiven, şapka, çanta, koltuk kılıfı, kemer ve ayakkabı için süet kumaşlar tercih edilmektedir.
dosemelik-suet-kumas
suet-kumas-nasil-bir-kumastir

Süet Kumaş Nasıl Temizlenir?

Süet kumaş, çeşitli giysi ve aksesuar uygulamalarında kullanılır. Bu kumaş nispeten hassas olduğundan, endüstriyel uygulamalarda kullanışlı değildir. Bu sebeple bu alanlarda sentetik süet kumaşlar daha çok tercih edilir.

Geri dönüşümlü kumaşlardan olan econyl kumaş hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sentetik kumaşlar yine orta sıcaklıklarda makinede yıkanabilir ancak hakiki süet kumaşların makinede yıkanılması tavsiye edilmemektedir. Bu ürünleri temizlemek için kesinlikle profesyonel yardım almanız tavsiye edilir. Eğer ürününüz pamuk veya ipek süet ise kumaşın talimatlarını takip ederek evde temizliğini yapabilirsiniz.

Süet Kumaş Çeşitleri

Piyasada 4-5 farklı modelde süet kumaş bulunmaktadır. Bu kumaşların her birinin ayrı tarihi ve özellikleri vardır.

Süet: Standart süet kumaştır. Hayvan derisi kökenlidir.

Ultra Süet: Piyasaya sürülen ilk süet kumaşlardandır. 1970’li yıllarda Japonya’da geliştirilmiştir. Kumaşın ana ham maddesi polyesterdir. Bu sebeple makinede yıkanabilir ve kurutulabilir.

Alcantara Süet: Ultra süet kumaşa benzerdir. Japonya ve İtalya ortak girişimi ile üretilmiştir. Yine makinede yıkanabilir ve kurutulabilir. Ultra süete göre daha lüks görülür. Lüks araçların koltuk döşemelerinde ve çanta üretiminde kullanılır.

İpek Süet: İpek kumaşlara benzerlik göstermektedir. Makinede yıkanabilir.

Pamuk Süet: İpek süetin pamuk versiyonudur. Kimyasal işlemler uygulanan bir kumaştır. Yine makinede yıkanabilir bu sebeple kullanışlı bir kumaştır.