Zebra Perde Nasıl Yıkanır? Zebra Perde Temizliği

Zebra perde çamaşır makinesinde yıkanılır mı, temizliği nasıl olur gibi sorular hep merak edilen sorulardır. Bu sebeple bu yazımızda zebra perde nasıl yıkanır ve temizliği nasıl olur sorularını kısaca cevaplayacağız.

Zebra Perde Nasıl Yıkanır?

Nasıl yapılır yazı serimize devam ediyoruz. Bugün ki konumuz zebra perde temizliği. Öncelikle perdelerinizi çıkarmadan temizlemek istiyorsanız sabun veya halı şampuanı kullanabilirsiniz. Örneğin halı şampuanı ile yapacaksanız öncelikle kirli bölgeye şampuanı sıkın. Biraz bekledikten sonra bir bez ile fazla baskı uygulamadan silin. İsterseniz aynı işlemi sabunlu su ile de yapabilirsiniz. Ayrıca bu alanda özel olarak üretilen perde silme spreyleri de bulunmaktadır. Bu sprey sayesinde zebra perdenizi çıkarmadan temizleyebilirsiniz.

Zebra perde temizliği evde nasıl yapılır sorusunu cevaplıyoruz. Dışarıda zaten ücreti karşılığında profesyonel olarak bu ürünlerin temizliği yapılmaktadır. Eğer evinizde çamaşır makinesinde perde yıkamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu tarz ürünleri çamaşır makinesinde yıkamak biraz risklidir. Siz yine de yıkamak istiyorsanız bir kılıf veya çamaşır torbası yardımı ile perdenizi makineye atabilirsiniz. Az miktarda deterjan ekleyip sıcaklık ve sıkmayı en düşükte yapmanız gerekmektedir. Makinenizin kendi hassas programı var ise bunu da tercih edebilirsiniz.

Perdenizi makinede yıkadığınızda özellikle fazla sıkma yaptırdığınızda, perdeniz kırışacaktır. Zebra perdelerde ütüleme işlemi de hassastır. Ütüleyecek iseniz perdeleriniz nemli haldeyken ütülemeye gayret göstermelisiniz. Daha sonrasında doğrudan perdeyi asın ve kendi kendine açılmasını bekleyin. Ütülemede fazla sıcaklık uygulamamaya dikkat edin aksi taktirde perdelerdeki apreler zarar görebilmektedir.

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra perdeler genel olarak hassas ürünlerdir. Bu sebeple yıkama ve ütüleme kısmına mutlaka dikkat etmelisiniz. İsterseniz perdenizi tıpkı halı yıkar gibi zemine serip yıkayabilirsiniz. Yıkama için de arap sabunu gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz. Kullanacağınız temizlik ürünleri yoğun kimyasal barındırmamalı ve yüzey aşındırıcı olmamalıdır. Kullandığınız hatalı bir temizlik ürünü perdenizin dokusuna ve rengine zarar verebilmektedir. Yıkama işlemini ılık su ile durulama işlemini de soğuk suyla yapabilirsiniz. Yıkama esnasında perdenizin katlanmamasına da özen göstermenizde fayda var.

Kısaca zebra perde nasıl yıkanır, makinede yıkanır mı ve hangi temizlik ürünleri ile yıkanır sorularını cevapladık. Siz zebra perdelerinizi nasıl yıkıyorsunuz? Bilgi ve düşüncelerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.