Hidrofobik Kumaş Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Su geçirmez özelliği sayesinde birçok alanda kullanılan hidrofobik kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Hangi amaçlarla ve nerelerde kullanılır? Kumaşla ilgili merak ettiğiniz birçok sorunun cevabı yazımızda olacak.

Hidrofobik Kumaş Nedir?

Hidro su veya suyla ilgili olan anlamında kullanılmaktadır. Hidrosfer, hidroloji, hidroelektrik bu kullanıma örnektir.

Hidrofobik kumaşta su geçirmeyen kumaşlara verilen isimlerdir. Kumaşlara yapılan çeşitli kimyasal işlemler sonucu kumaş suyu içine çekmeyerek iter ve bu sayede suya karşı dirençli olur. Bu özelliği sayesinde de çeşitli alanlarda kullanılır.

Hidrofobik nonwonen kumaşlarda son yıllarda çok aranan bir kumaş olmuştur. Bu kumaşlar dokunmamış hidrofobik olarak da geçmektedir.

Hidrofobik Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kumaşın özelliklerine ve ağırlığına göre kullanım alanı belirlenmektedir. Genel olarak bir çoğu antistatik ve antibakteriyeldir. Sentetik bir ürün olduğu için çekme yapmaz.

Hidrofobik özelliklere sahip olan ve medikal alanda çok kullanılan sms kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hidrofobik kumaşları ev tekstilinden çanta üretimine, konfeksiyon ürünlerinden otomotiv sektörüne kadar birçok farklı alanda görmeniz mümkün.

Son zamanlarda polipropilen dokunmamış hidrofobik kumaş sağlık sektöründe de çok tercih edilmekte. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kumaşın ağırlığı (gsm) ve özelliklerine göre kullanım alanları genişlemektedir.

Hidrofobik kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Sormak veya eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.