Şifon Kumaş Nedir? Şifon Elbise Modelleri Nasıl Tasarlanır?

Şifon moda dünyasında zerafet kelimesi ile eş anlamlıdır. Özel gün ve gecelerde şifon kumaştan yapılan lüks giysiler kullanılır. Peki şifon kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Neden şifon kumaşın bu kadar çok tercih edildiğini yazımızın sonlarına doğru sizde anlayacaksınız.

Şifon Kumaş Nedir?

Şifon kumaş, naylon veya polyester gibi sentetik elyaflardan yapılabilmektedir.. Düşük maliyeti, dayanıklılığı ve leke direnci sebebiyle yaygın olarak polyester tercih edilir. Bunların haricinde ipek gibi doğal elyaf kullanılarak da yapılabilir. İpek şifon kumaşlar pırıltılı, pürüzsüz, hafif ve dayanıklılığı sebebiyle birinci sınıf şifon olarak kabul edilir.

Şifon kumaş denince ilk akla gelen ürünler bunlardır. Ancak krep şifon kumaş gibi çeşitli şifon modelleri de vardır.

Polyester ve İpek Şifon Kumaşın Farklılıkları

Maliyet sorun olmadığı zamanlarda tasarımcılar genellikle lüks kalitesi sebebiyle ipek şifonu tercih ederler. Bununla birlikte, polyester şifon, boyaması daha zor olmasına rağmen, esnekliği ve daha düşük maliyeti nedeniyle daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

elbiselik-abiyelik-sifon-modelleri
sifon-kumas-nedir

Polyester Şifon Kumaş

Artıları

 • Maliyeti Az
 • İpek Şifonlara Göre Daha Çok Yönlü
 • Yapışmaz, terletmez.
 • Farklı Ağırlıkları Mevcut
 • Farklı Desenleri Mevcut

[epcl_custom_ads id=”1″]

Eksileri

 • Boyaması Zor
 • Genellikle Nefes Almazlar

İpek Şifon Kumaş

Artıları

 • Lüks Hissettirir
 • Parıltılı Görünür
 • Cilt Üzerinde RahatDoğal kumaş

Eksileri

 • Çok yönlü değil
 • Terziliği Zor
fransiz-sifon-kumas-fiyatlari
sifon-kumas-nedir

Giyim sektöründe kullanılan melanj kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şifon Kumaş Kullanım Alanları

Şifon çoğu kez özel gün ve gecelerde kullanılan bir kumaştır. Bazen elbisenin tamamı şifon kumaştan yapılırken bazen şifon kumaş ile elbiselere eklemeler yapılır.

Hafif ve rahat olması sebebiyle, eşarp, etek, bluz, şal, gömlek, tunik ve iç çamaşırı yapımında kullanılır. Mağazamıza gelen müşterilerimiz ise genelde abiye elbiseler için şifon kumaş tercih etmektedir.

Şifon Kumaşın Tarihi

“Şifon”, Fransızca kelime olan “chiffe” kelimesinden gelir; bez veya bez parçası anlamına gelir. İpek şifon, Avrupa çapında 1700’lerden beri mevcuttu ve genellikle servet ve sosyal duruşu sembolize etmek için kullanılıyordu. Naylon, 1938’de icat edildi; bu, sentetik elyaflar kullanılarak yapılan şifonun icat edilmesine yol açtı. 1958 yılında, polyester şifonun kullanılmasının ardından sentetik şifon, dayanıklılığı ve özellikle düşük fiyatı nedeniyle çok popüler oldu.

İpek şifon, Washington’daki Tekstil Müzesi ile, Suudi Arabistan’dan geleneksel şifon kafeleri sergileyerek, kumaşın uluslararası çekiciliğini gösteren dünya çapında yerini aldı.

Multi şifon kumaş fiyatları ve ipek şifon kumaş fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Mağazamızda fransız şifon kumaş gibi farklı kumaşlarda mevcuttur. Daha fazlası için whatsapptan iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızda şifon kumaşın tarihini ve çeşitli özellerini okudunuz. Peki neden kendi tasarımınızı yapmayı denemiyorsunuz? Sitemizde bulunan şifon kumaşlardan seçim yaparak kendinize özel elbiseler tasarlayabilirsiniz.