Melanj Kumaş Nedir? Kışlık Mı, Sağlıklı Mı?

Karışık renkleri içerisinde barındıran özellikle gri rengi çok sevilen melanj kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Kışlık mı, yazlık mı, esnek mi, terletir mi gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Melanj Kumaş Nedir?

Melanj fransızca kökenli bir kelime olup, karışık anlamında kullanılmaktadır. Bazı yörelerde farklı içecekler karıştırıldığında da fazla melanj yapma denir. Tekstil sektörüne de yine karışık anlamı ile geçmiştir. Çünkü melanj kumaş farklı renk elyafların değişik oranlarla karıştırılması sonucu elde edilen bir kumaştır. Kırçıllık bir görünüme sahiptir. Kırçıllık gri rengine çok yakıştığı için gri melanj kumaş çok talep gören bir üründür.

Kumaşın yumuşaklığı, esnekliği, kalınlığı ve nerelerde kullanacağı karışım yapılan ham maddeye göre değişmektedir ancak biz yine de genel olarak melanj kumaş özellikleri sizlere yazalım.

Melanj Kumaş Özellikleri:

  • Bantlardan dublaj, kamgarn tops, vigure baskılı ve harman hallaç denilen 4 adet melanj kumaş üretme şekli vardır.
  • Pamuk melanj kumaş, viskon melanj kumaş, penye melanj kumaş piyasada en çok görülen melanj kumajlardır. Polyester melanj kumaşlarda son yıllarda popüler olmuştur.

Viskon kumaş hakkında daha önce blogumuzda yazı paylaşmıştık.

  • Giyimden ev tekstiline kadar birçok alanda kullanılabilen bir kumaştır.
  • Dokuma alanında da çok tercih edilir. Mobilya tasarımcıları mobilya kaplamak için melanj kumaşı kullanmaktadır.
  • Giyim alanında da eşofman, tişört, kaban, kazak ve bere gibi daha çok kış aylarında tercih edilen ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.
  • Polyester oranı yüksek olan melanj kumaşlar terletme yapabilmektedir.
  • Genel olarak karışımlarda az oranda elastan bulunur. Bu da kumaşa esneklik kazandırmaktadır.
melanj-kumas-kislik-mi
melanj kumaş nedir

Melanj Kumaş Nasıldır?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi melanj kumaş karışım bir kumaştır. Bu karışım bazen iki farklı liften olurken bazen de tek lifin farklı renklerinden oluşmaktadır. Örneğin %50 polyester %50 pamuk karışımı harmanlanmış melanj kumaştır. Gri ve beyaz bambu lifinin karıştırılması ile elde edilen %100 bambu kumaş ise harmanlanmamış melanj kumaştır. Bu karışımların oranı da kumaşın kullanılacağı alana göre değişebilir. Yani %20 polyester, %80 pamuk gibi bir melanj kumaşta görebilirsiniz.

Melanj Kumaş Kışlık Mı?

Melanj kumaşlar genel olarak kışlıktır. Piyasa da melanj üretimi kazak, kaban, bere görmekteyiz. Eğer bir melanj kumaş kışlık mı yazlık mı merak ediyorsanız öncelikle melanj kumaşın hammaddesine bakmalısınız. Yün gibi sıcak tutan bir üründen yapılmış ise kışın tercih edilebilir.

Melanj kumaş nedir, nasıl olur ve özellikleri nelerdir sorularını cevaplamaya çalıştık. Kumaşla ilgili duygu, düşünce ve tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşmanızı bekliyorum.