Selanik Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak kış aylarında tercih edilen ve kazak, hırka gibi ürünlerin üretiminde kullanılan selanik kumaş nedir? Nasıl üretilir ve özellikleri nelerdir? Kumaşa dair merak edilen soruları cevapladık.

Selanik Kumaş Nedir?

Selanik kumaş, tek iplikli, iri örgülü ve incili görünümlü örme bir kumaştır. Çift plakalı interlok ve ribana makinelerinde yapılmaktadır. İki yüzlü farklıdır. Üretime göre ince ve kalın modelleri vardır. Ceket, kazak,hırka gibi ürünlerde çokça kullanılan bir kumaş türüdür.

Selanik kumaşın bilinen ismi cardigan kumaştır. Ancak ülkemizde bu kumaşa selanik kumaş denilmiş ve bu isimle pazarlanmıştır.

Satın almak istediğinizde tam ve yarım selanik örgü olarak iki farklı selanik kumaş görürsünüz. Tam selanik kumaşların yüzeyinde görülen ilmekler yarım selanik kumaşa göre daha büyüktür. Bunun haricinde iki kumaş arasında çeşitli örme farklılıkları da mevcuttur.

Selanik Kumaş Kışlık Mı?

Selanik kumaş ince ve kalın olarak ayrı şekilde üretilmektedir. Ancak bizim piyasada gördüğümüz selanik kumaşlar genelde kalın ve kışlıktır. Kumaşı satın almadan önce dokusuna bakarak kışlık mı yazlık mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Selanik Kumaş Esnek Midir?

Selanik kumaşlar fazla esnemeyen kumaşlardandır. Ancak üretimde kumaşa likra karıştırılırsa kumaş esneyebilmektedir.

İki farklı lifin birleştirilmesi ile oluşan şambre kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

selanik-kumas-esnek-midir
selanik kumaş nedir
Selanik Kumaş Terletir Mi?

Terletme kumaştan kumaşa farklılık göstermektedir. Her kumaş türünün kendine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar vardır. Örneğin %100 polyester kumaşlar kışın soğuk tutarken yazında terletmektedir. Ancak fazla kırışmazlar ve hafiftirler. Bu sebeple %100 değilde %50 polyester kumaşlar tercih edilmektedir.

Kumaş akrilik ise daha yumuşak olmakta, kolay yıkanmakta ve çabuk kurumaktadır, Yün ise daha sıcak tutar ve kışın çokça tercih edilmektedir.

Sonuç olarak selanik kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır gibi sorularınızı cevaplamaya çalıştık. Eğer kumaş hakkında eklemek istedikleriniz var ise aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz.