Jüt İpi ve Jüt Kumaşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda dekoratif ürünler sıkça gördüğümüz, insanların nikah şekerlerini süsleyen jüt kumaşı nedir? Nerelerde kullanılır ve metre fiyatı kaç paradır?

Jüt Kumaşı Nedir?

Çuval kumaşı, telis kumaşı gibi farklı isimleri de olan jüt kumaşı jüt bitkisinden elde edilen bir kumaştır. Jüt bitkisi ise tropik iklimlerde yetişir.
Hindistan yarım adasından 1970’li yıllara dünyaya ihraç edilmeye başlanmıştır. Günümüzde Amerika, Çin gibi ülkelerde de jüt bitkisinin üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde kullanılan jüt kumaşının ise neredeyse tamamı ithal edilmektedir. Eskiden ülkemizde çokça kullanılan jüt kumaşı geçtiğimiz bir kaç yılda tekrardan eskisi gibi kullanılmaya başlandı. Eski şeker çuvallarını hatırlayan okuyucularımız jüt kumaşını hatırlayacaktır.
masa-ortusu-cuval-bezi
jüt-kumaşı-nedir

Jüt Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

Son zamanlarda dekoratif ürünlerde jüt kumaşını görmüşsünüzdür. Sabun, nikah şekeri, kurabiye, şişe veya kavanoz süslemelerinde kullanılmakta. Diğer bir isminden de anlaşılacağı üzere çuval yapımında da kullanılmakta. Bazı yörelerde yine bu kumaştan perdeler yapılmakta. Pamuk, polyester gibi farklı ürünlerle karıştırılıp tekstil sektöründe de kullanılmakta.
Çok amaçlı bir kumaş türü olduğundan kullanıcısına göre her alanda jüt kumaşı görülebiliyor. Peçetelik, amerikan servis, kapı süsü yaparken sizde bu kumaşı kullanabilirsiniz.
[epcl_custom_ads id=”1″]

Jüt Kumaşı Metre Fiyatı

Jüt bitkisi ilkbahar aylarında ekilir ve 5 ay sonra çiçeklendiğinde hasadı yapılır. Üretimi bir hayli fazla olduğundan ve fazla maliyetli olmadığından uygun fiyatlara jüt kumaşını bulabilirsiniz. Şuan ülkemizde metresi 7.5 TL civarında satılmakta. Kalitesine göre de fiyat farklılıkları gözükmekte.
telis-bezi-ozellikleri
jut-kumasi-canta-cuval
telis-bezi-cuval-kumasi
jut-kumasi-perde
Jüt Kumaşının Özellikleri
Jüt kumaşının en önemli özelliği nem çekmesidir. Sağlamlığı ve ucuzluğu jüt kumaşının tercih edilmesi için büyük etkendir. Esnekliği çok azdır. Çok tüy dökmesi kullanıcıları tarafından çokça şikayet edilmektedir.

Selanik Kumaş Nedir ve Nerelerde Kullanılır? Öğrenmek için tıklayın.