Reaktif Baskı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kumaş üzerinde baskı yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu sebeple birçok kişi seçim yapmakta zorlanabilmektedir. Bunun için bu yazımızda reaktif baskı nedir ve nasıl yapılır, reaktif baskının diğer yöntemlerden farkı nedir sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Reaktif Baskı Nedir?

Reaktif baskı en çok beğenilen baskı yöntemlerinden biridir. Bu işlemde renk kalıcı olarak kumaşta kalır. Kumaş yıkansa dahi herhangi bir solma olmaz. Daha yüksek renk verimine sahip olduğundan daha parlak ve canlı renklerde baskı yapılabilir. Reaktif baskı ipek, pamuk, yün gibi doğal tekstil ürünlerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Ancak poli bazlı veya sentetik kumaşlar için pek uygun değildir.

Reaktif Baskı Nasıl Yapılır?

Reaktif baskı için boya buhar yardımı ile kumaşa işlenir. Bunun için ilk başta püskürtme yöntemi ile kumaşa boya uygulanır. Daha sonra boyayı kumaşa sabitlemek için yüksek ısı ile buhar verilir. Bu sayede boya kimyasal bir bağ kurar ve kumaşa yapışır. Bu işlemin sonunda fazla boyadan kurtulmak için kumaş yıkanır.

Birçok baskı yönteminde kumaşın yıkanması baskıya zarar verebilmektedir. Oysa reaktif baskı kumaşlar 40 dereceye kadar makinede zarar görmeden yıkanabilirler.

Reaktif Boya Nedir?

Reaktif boya ipek, keten ve pamuk gibi doğal elyaflara renk baskı yapmak için kullanılan boyadır. Reaktif boya ile lif kovalent bir bağ oluşturur ve bu sayede canlı, uzun ömürlü ürünler ortaya çıkarılır.

Son derece güçlü olan reaktif boyanın birçok renk çeşidi de bulunmaktadır.

Reaktif Baskı Özellikleri Nelerdir?

  • Yüksek kalitelidir.
  • Uzun ömürlüdür.
  • Yıkanabilir.
  • Doğal liflere uygulanabilir.

Doğal kumaşlar nelerdir merak ediyorsanız, daha önce paylaşmış olduğumuz yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Renk verimi yüksektir.
  • Canlı renkler ve gölgeler basılabilir.
  • En çok eleştirilen yönü su israfıdır. Fazla boyaları çıkarmak için yapılan boyama işleminde endüstriyel boyutta makineler kullanılır. Bunun için çok fazla su kullanılır ve bu suların çevreye zarar verdiği düşünülmektedir. Bu sebeple atıkların kontrollü bir şekilde imha edilmesi gerekmektedir.

Reaktif boya ve reaktif baskı nedir sorularına cevap vermeye çalıştık. Bu baskı yöntemi ile ilgili merak ettikleriniz veya eklemek istedikleriniz var ise aşağıdan yorum yapabilirsiniz. Kalın sağlıcakla…