Doğal Liften Üretilen Rami Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Rami bitkisinden üretilen, pamuk ve ketene göre çok daha dayanıklı olan rami kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Rami kumaş nasıl üretilir ve nerelerde kullanılır? Rami doğal bir lif midir ve sağlıklı mıdır? Rami kumaş ile ilgili merak edilenler yazımızda.

Rami Kumaş Nedir?

Rami kumaş, tropikal bölgelerde yetişen rami bitkisinden elde edilen liflerle üretilmektedir. Bu bitkinin en çok bulunduğu ülke Çin’dir. Bu bitki yıl içerisinde 5-6 defa hasat edilir ve genel olarak 10-20 yıl aralığında ömrü vardır. İnsanlığın uzun yıllardır üretip kullandığı bir kumaş türüdür. Kumaşın tarihinin 6000 yıl öncesine kadar dayandığı söylenmektedir.

1970’li yıllarda çok moda olan bir kumaştır. Ancak günümüzde sentetik olarak adlandırılan uygun fiyatlı yapay ürünlerin piyasaya çıkması ile rami kumaşa rağbet azalmıştır.

Tüm dünyada “ramie fabric” olarak bilinir. Ülkemizde okunuşu olan rami kumaş ismiyle adlandırılmaktadır.

Rami Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Kolay boyanabilen bir üründür.
  • Makinede yıkanabilmektedir.
  • Esnekliği azdır.
  • Bakteri ve küflere karşı dayanıklıdır.
  • Emici özelliği yüksektir.
  • Doğal bir kumaş olduğu için kırışmaya karşı dayanıklı değildir.
  • Pamuğa göre biraz daha sert yapıdadır.
  • Yün veya pamuk gibi kumaşlarla karıştırılarak kompozisyon kumaş üretilmektedir.
rami-nasil-bir-kumastir
rami kumaş nedir

Rami Kumaş Sağlıklı Mı?

Rami doğal bir liften üretildiği için sağlıklı bir kumaştır. Sentetik bir ürün değildir. Nefes alabilir. Emici özelliği bulunmaktadır. Bu emici özelliği ve nem tutması sebebiyle halat üretiminde de kullanılmaktadır.

Rami kumaş karışımları özellikle döşeme alanında kullanılır. Branda içinde kullanıldığı görülmektedir. Günümüzde yeni rami kumaşlar giyim sektöründe de tercih edilmektedir. Rami kumaş gömlek üreten firmalar bulunmaktadır.

Rami kumaşa benzer bir kumaş olan ağaç kabuğu kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özelliklerde belirttiğimiz bakteri ve küflere karşı direncinin olması önemlidir. Bu özelliği sebebiyle Mısır’da mumyalama için kullanılan kumaşın rami kumaş olduğu söylenmektedir.

Rami kumaş çok ismi duyulmuş bir kumaş değildir o sebeple mağazamızda da yoktur. Ancak talep olması durumunda getirebiliriz.

Rami kumaş nedir ve özellikleri nelerdir cevaplamaya çalıştık. Kumaş ile ilgili eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.