Kompozisyon Kumaş Nedir ve Nasıl Üretilir?

Son yıllarda kullandığımız birçok kumaş aslında kompozisyon kumaş. Giydiğimiz pantolondan tişörte, gömlekten eteğe kadar kompozisyon kumaşları tercih ediyoruz. Peki kompozisyon kumaş nedir ve neden bu kadar tercih ediliyor? Kompozisyon kumaşlar nasıl üretilir?

Kompozisyon Kumaş Nedir?

Kompozisyon kumaş farklı kumaşların harmanlanması ile oluşan kumaşlara denmektedir. Bu yeri gelir viskon ve pamuk olur yeri gelir ipek ve polyester olur. Kumaşa esneklik kazandırmak için üzerine likra karışımı da yapılır. Bu şekilde ortaya bir kumaş kompozisyonu çıkmaktadır.

Kumaş veya hazır bir giysi almak istediğinizde etiketinde farklı kumaş isimleri görürsünüz. %40 polyester, %50 pamuk ve %10 likra gibi. Burada üretici farklı kumaşların özelliklerini kullanmak için bu şekilde bir kompozisyon ortaya koymuştur.

Kompozisyon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Kompozisyon kumaşın birçok farklı özellikleri vardır ve bu üretimde kullanılan kumaşa göre değişebilmektedir.

Örneğin polyester kumaşın özelliği kırışmaması, kullanım kolaylığı sağlaması, renkleri canlı göstermesi ve makinede rahatlıkla yıkanmasıdır. Ancak bu kumaşın en büyük dezavantajı nefes alamaması, sentetik olması ve kullanıcıyı yakmasıdır. Polyester kumaş bu sebeple genellikle pamuk gibi doğal kumaşlar ile harmanlanmaktadır. Bu sayede ürün hem nefes alabilirken hem de kırışmalara karşı dirençli olur ve iki farklı kumaşın olumlu özelliklerini kullanmış olursunuz.

kompozisyon-kumas
kumas-nedir-nasil-olur

Polyester ve pamuk karışımları haricinde de birçok kumaş kompozisyonu vardır. Zaman zaman bu kompozisyonlar içerisinde viskon kumaşı, naylonu, keteni veya yünü görebilirsiniz. Bu kumaşlar karışıma müsait kumaş olduğu için bu tarz kompozisyonlara uygundur.

Bir kompozisyon kumaş olan melanj kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bazen kompozisyonlar ikiden fazla iplik türünden de oluşabilmektedir. Modal, polyester, pamuk ve elastan karışımı olan ve çeşitli alanlarda kullanılan kumaşlar mevcuttur. Bu karışımın özelliklerini öğrenmek için kompozisyonda kullanılan kumaşları tek tek incelemenizi tavsiye ederiz.

Kompozisyon kumaş nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sormak istediğiniz soruları aşağıdan yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.