Yırtılmaz ve Su Geçirmez Ripstop Kumaş Ne Demek?

Yırtılmayan kumaş olarak tüm dünyada ünlenmiş ve 2.Dünya Savaşında dahi paraşüt yapımında kullanılmış ripstop kumaş ne demek? Ripstop kumaş su geçirir mi, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir bunlara değineceğiz.

Ripstop Kumaş Ne Demek?

Ripstop kumaş, ipliklerin çapraz ve sıkı şekilde örgüye dahil edilmesi ile oluşur. Bu örgü biçimi kumaşa aşırı derecede dayanıklılık katar. Kumaşa yakından dikkatlice bakarsanız minik kare desenleri görebilirsiniz.

Ripstop kumaşın özellikleri üretimde kullanılan ipliklere göre değişmektedir. Naylon, pamuk veya polyester iplikleri ile veya bunların karışımları ile yapılmış farklı ripstop kumaşlar vardır.

Ripstop Kumaş Özellikleri Nelerdir?

izmir-nehir-kumascilik
ripstop-kumas-ne-demek
  • Yırtılmaz kumaş olarak bilinir.
  • İnce bir kumaştır.
  • Çok ağır bir kumaş değildir.
  • %100 polyester, naylon olanlar veya dış yüzeyi bunlarla kaplananlar rüzgar geçirmez.
  • %100 polyester, naylon olanlar veya dış yüzeyi bunlarla kaplananlar su geçirmez.
  • Lekelere karşı dirençlidir.
  • İçerisinde pamuk karışımı olanlar nefes alabilir. Bu sebeple iç giyimde pamuk karışımı dış giyimde %100 polyester veya naylon kullanılır.
  • Kumaş üzerinde önlü ve arkalı naylon kaplama olan modelleri vardır. Bu modeller daha kalitelidirler ve esnemezler.

Ripstop Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Dayanıklılık gereken her alanda kullanılabilen bir kumaştır. Kamp veya başka alanlarda kullanılabilinecek çadırlarda, uyku tulumlarında, otomobil ve motosiklet koltuk kılıflarında, yelkenlerde, uçurtmalarda, sıcak hava balonlarında tercih edilen bir kumaştır.

ripstop-nedir-su-gecirir-mi
ripstop-kumas-ne-demek

Giyim sektöründe de tercih edilebilen bir kumaştır. Özellikle asker ve polis kıyafetlerinde kullanılır. Kaban ve parkalarda %100 naylon veya polyester olanlar tercih edilir. Bu sayede ürün hem rüzgara hem suya karşı dayanıklı olur.

Ripstop kumaş son yıllarda iş elbiselerinde de çok tercih edilen bir kumaştır.

Ripstop Kumaş Su Geçirir Mi?

Ripstop kumaş dayanıklılığı ve su geçirmemezliği ile ün yapmış bir kumaştır. Hem su geçirmezler hem de ıslandıklarında çok çabuk kururlar. Bu yönüyle gerçekten tercih edenleri üzmeyen bir kumaş türüdür.

[epcl_box type=”information”]Ripstop gibi su geçirmeyen ve medikal alanlarda kullanılan sms kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.[/epcl_box]

Ripstop kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularını cevapladık. Kumaş ile ilgili eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.