Kutnuculuk ve Kutnu Kumaş Nedir? Kutnu Kumaş Tarihçesi

Şal ve fular gibi çeşitli ürünlerde kullanılan ve tarihi bir kumaş olan kutnu kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Kutnu kumaşı tarihçesi nerelere dayanmaktadır? Kutnuculuk ve kumaş hakkındaki araştırmalarımızı sizlere sunacağız.

Kutnu Kumaş Nedir?

Eskiden anadolu insanın şık gözükmek istediği bir kumaş olan kutnu kumaş, günümüzde birçok alanda kullanılabilmektedir. Ülkemizde sadece Gaziantep ilimizde üretilmektedir. Kutnu değişik şekillerde ve el tezgahında dokunan bir kumaştır.

Osmanlı padişahlarınında bazı elbiselerinde kutnu kumaşı tercih ettiği bilinmektedir. Özünde ipekli bir kumaş olan kutnu, pamuk ipliği ile harmanlanarak üretilmektedir.

Kutnu kumaşında farklı farklı isimlerle anılan birçok çeşidi bulunmaktadır. Hem model çeşidi ile hem de renk çeşidi ile zengin bir kumaştır.

Kutnu Kumaş Özellikleri Nelerdir?

 • Doğal bir kumaştır.
 • 16.yüzyıldan itibaren ülkemizde üretilmektedir.
 • İpek ve pamuk ipliklerinden üretilmektedir.
 • Farklı sıklığa sahip çeşitli modelleri bulunmaktadır.
 • Temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Makinede yüksek derecelerde yıkanması kumaşa zarar verebilir veya ömrünü azaltabilir.
 • Çözgü tel sayısı 4 bin – 5 bin aralığında olana kutnu, 3 bin – 4 bin aralığında olana da meydaniye kutnu denmektedir. 2 bin – 3 bin aralığında olanlara da alaca kutnu kumaş ismi verilmektedir. Bu şekilde sıklığı ve örgü modellerine göre farklı isimlerle adlandırılan farklı kutnu kumaşlar bulunmaktadır.
 • Farklı farklı alanlarda kullanıldığı için çok amaçlı bir kumaştır.
 • Kalitesi ve şıklığı ile bilinen bir kumaştır.
 • Parlak bir görünüme sahiptir.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üretimi denetlenen ve kalitesi korunmaya çalışılan bir kumaştır.
 • Son yıllarda üretiminde suni ipekte kullanıldığı görülmektedir.
 • Kutnu kumaş fiyatları diğer kumaşlara nazaran yüksektir. Kumaşın kalitesine göre fiyat yükselebilmektedir. Ancak böyle bir kumaşın ve emek verilerek üretilen bir kumaşın polyester kumaşlarla aynı fiyat olmasını beklemekte hata olacaktır.
kumas-kutnu-fiyat
kumaş kutnu fiyat

Kutnu Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kutnu kumaş tarihçesi olan bir kumaştır. Bu sebeple günümüzde yöresel kıyafetlerde tercih edilmektedir. Bunun yanında dekoratif amaçlı ve çeşitli aksesuar içinde kullanılabilmektedir. Turistik giysi, folklor kıyafeti içinde kutnu kumaş uygundur.

Kutnu kumaş gibi doğal ve kaliteli bir kumaş olan bambu kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir arkadaşınıza hediye düşünüyorsanız kutnu kumaştan yapılan şal, fular veya çanta da aklınıza gelebilir. Hem kalitesi ile hem de tarihi ile anlamlı ve kaliteli bir hediye olacaktır.

Birçok kişi kutnuculuk nedir merak etmektedir. Kutnuculuk bu işe gönül vermiş kişileri simgeler. Özellikle Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde kutnuculuk geleneğini yaşatan birçok esnafı görebilirsiniz. Bakırcılar çarşısını ziyaret ederseniz orada kutnu kumaşları ve bu kumaşlardan yapılan terlik, çanta, ayakkabı ve elbiseleri görebilirsiniz.