Eski Kot Pantolondan Şort Nasıl Yapılır?

Eskiyen yada sıkıldığınız kotlarınızı artık atmak zorunda değilsiniz. Evde kolayca şort yada kapri yaparak hem dolabınızı yenilemiş hem de paranızdan tasarruf edebilirsiniz. Yazımızın devamında eski kot pantolondan şort nasıl yapılır buna değineceğiz.

Kot Pantolon Şort Yapımı

Elimizdeki kotları şorta dönüştürmek için lazım olan malzemelerimiz bir kot pantolon makas ve isteğinize göre dantel ve boncuklar. İlk olarak kotumuzu kesmekle işe başlayalım. Şort ve ya kaprimizin boyunun nerede olacağını işaretlemek düzgün bir kesim yapabilmek açısından önemli. Benim tavsiyem belirlediğiniz boydan biraz daha aşağıdan kesip deneyerek hataya minimuma indirmek. Çünkü direk kısa kestiğimiz zaman bazen boy konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. Bu sebeple dikkatli gitmekte fayda var. Dikkatlice kestiğimiz kotun paçalarını salaş ipleri çıkmış bir şekilde kullanmak isterseniz kestiğiniz kotu 4-5 kere çırpmak iplerinin çıkmasını sağlayacaktır. Daha fazla olmasını isterseniz de sık uçlu bir tarakla uçlarını tararsanız aradığınız salaş görüntüye ulaşmanıza yardımcı olur. Zaten bu şekilde kullanacağınız şortu yıkadıkça çıkan iplerin daha doğal bir görüntüye sahip olacağını göreceksiniz.

kot-pantolon-sort-yapimi
sort-yapimi-bayan

İkinci modelimiz ise daha şık görünen şortlar ve kapriler yapmamız için. Bu modelde yine kotu istediğimiz boyda kestikten sonra yanlarından pencere açmamız gerekiyor. Burada açacağınız pencerenin genişliği sizin zevkinize göre değişmektedir. İstediğiniz görüntüde pencereyi açtıktan sonra açık olan yerlere istediğiniz model bir danteli dikmek yapacağınız şorta modern bir hava katacaktır. Danteli diktikten sonra paçalarını yine salaş bırakabileceğiniz gibi uçlarından dikebilirsiniz. Benim tavsiyem bu modelde uçlarından dikilmesi ve daha özenilmiş bir hava katması yönünde. Burada isterseniz bir terziden yardım alarak overlok çektirebilir ya da elinizde çift dikiş yaparak şortlarınız uç kısımlarını dikebilirsiniz. Burada isterseniz uç kısımlarına da dantel diktirebilirsiniz.

Kot Pantolon Değerlendirme

Üçüncü modelimizde ise yine istediğimiz boyda kesilmiş kotlarımızı süslemek. Yine kotumuzu kesip paçalarını istediğiniz gibi şekillendirdikten sonra zevkimize göre boncuklara sahip olmak. İnci ya da renkli boncuklar olabilir. Tüm şorta dağınık dağınık boncuklardan dikebilirsiniz. Boncuklar yapısı itibariyle delikli oldukları için evde çok rahat bir şekilde televizyon izlerken bile dikebilirsiniz. Özellikle sizin tasarımınız olması size özgür bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Tüm kota dağınık dağınık dikebileceğiniz gibi daha nizami boncuk dikme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Cep kısmına şerit halinde boncuklar dikebilir aynı şekilde paçasına da bu işlemi yaparak birbirini tamamlayabilirsiniz. Sonuçta bu sizin çalışmanız istediğiniz şekilde boncukları yerleştirin eğer beğenmezseniz sökebilir farklı tasarımlar deneyebilirsiniz.

Sağlıklı ve doğal kumaş yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak evde şort yapımı bu kadar kolay. Hem şık hem de maliyeti oldukça düşük. Ayrıca bu şekilde hem keyifli vakit geçirebilir hem de tasarım ve değişik kotlara sahip olabilirsiniz.