Karolin Kumaş Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Gelinlik sektörünün en aranan kumaşlarından olan karolin kumaş nedir? Karolin kumaş fiyatları ve özellikleri hakkında bilgilendirici kısa bir yazı hazırladık.

Karolin Kumaş Nedir?

Daha önceki yazılarımızda gelinlik için en çok tercih edilen kumaşları sıralamıştık. Bugün ki yazımızda da yine gelinlik için kullanılan ve bir organze kumaş modeli olan karolin kumaştan bahsedeceğiz.

Karolin kumaş genel olarak şeffaf ve pürüzsüz bir yapıdadır. İpek, pamuk, polyester gibi hemen hemen tüm elyaflardan üretilebilmektedir. Elbiselerde ana kumaş olarak değil ana kumaşa yardımcı kumaş olması için tercih edilmektedir. Özellikle birçok gelinliğin detayında karolin kumaşı görebilirsiniz.

Karolin kumaşlar büyük oranda makinede üretilirler. Çok nadir olarak elde dokunan modelleri vardır ancak bu ürünlerin fiyatları diğerlerine nispeten daha yüksektir.

Kumaş yapısı gereği çok dayanıklı değildir. Yırtılmaya müsaittir. Bu sebeple dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Karolin Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Farklı amaçlar için karolin kumaş tercih edilmektedir. İşlemeli ve ışıltılı karolin kumaşlar gece elbiselerinde kullanılmaktadır. Giyim sektörünün haricinde süslü paketler yapmak için de tercih edilebilmektedir. Özellikle organze kumaşın kullanıldığı birçok alanda karolin kumaşta tercih sebebidir. Bu nedenle kumaş karolin organze ismiyle de adlandırılmaktadır. Daha detaylı bilgi için organze kumaş nedir yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gelinlik ile ilgili benze yazılar;

Özel gün ve geceler için tafta kumaş

Şık gelinlikler için ziberlin kumaş.

Gelinliklerin vazgeçilmezi jorjet kumaş.