Cordura Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Dayanıklılığı sebebiyle çok aranan kumaşlar arasına girmeyi başaran cordura kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Kumaşın teknik özelliklerinden nerelerde kullanıldığına kadar birçok bilgiyi yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Cordura Kumaş Nedir?

Dupont firması tarafından üretilen cordura ilk olarak 2.Dünya Savaşı sıralarında yırtılmaya ve aşınmaya dayanıklı kumaş olarak ABD ordusu tarafından kullanılmıştır. O günden günümüze kadar askeri alanda tercih edilen bir ürün bulmuştur. Özellikle sırt çantaları, taktik yelek vb. ürünlerde cordura kumaşa rastlayabilirsiniz.

Cordura T420 denilen bir naylondan üretilmektedir. Bu naylon Invista şirketinin tescilli bir ürünüdür. T420 naylon kullanmadan üretilen hiç bir ürün Cordura olarak adlandırılamaz.

1977 yılında gelişen teknoloji ile birlikte kumaşın nasıl boyanacağı öğrenildi. Bu tarihten itibaren cordura kumaş sivil kullanıma açıldı. Bavullar ve çantalar üretildi. Günümüzde çanta pazarının %40 gibi bir kısmını cordura kumaş çanta oluşturmaktadır.

Dayanıklı kumaş arıyorsanız paraşüt kumaş tam size. Kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

cordura-kumas-pantolon
cordura kumaş nedir

Cordura Kumaş Teknik Özellikleri Nelerdir?

  • Yüksek mukavemetli liflere sahiptir.
  • Uzun süreli olarak aşınmaya dayanır.
  • Su itici özelliği bulunmaktadır.
  • Yanmaya karşı dirençlidir. Alev geciktirici kumaş olarak da adlandırılmaktadır.
  • Farklı ağırlıklarda cordura kumaşlar vardır.
  • Ağır modelleri endüstriyel uygulamalar için tercih edilir.
  • Pamuk kumaşa göre 10 kat, polyestere göre 3 kat daha dayanıklıdır.
  • Yırtılmayan kumaş olarak da bilinmektedir.

Cordura Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Cordura kumaş ilk yıllarında sadece ordu için kullanılmış ancak daha sonra ünlenmiş ve herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde iş elbisesi, çadır, sığınak ceket, kaplama, çanta gibi farklı farklı alanlarda tercih edilmektedir. Özellikle cordura kumaş bot birçok kişi için vazgeçilmez bir üründür. Motor tutkunları da cordura kumaşı muhakkak görmüşlerdir. Motorcu kıyafetlerinde sık kullanılan bir üründür.

Sizde cordura kumaş mont, pantolon veya çanta kullandı iseniz kumaş ile ilgili tecrübelerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cordura kumaş nedir ve teknik özellikleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Eklemek istediklerinizi yorum yaparak takipçilerimizin daha kesin bilgi almasını sağlayabilirsiniz.